Jaké zdravotní problémy způsobuje velká nadváha?

Nadváha není jen estetickou záležitostí. Ovlivňuje psychiku a mění také zdravotní stav. Bohužel, k horšímu. Problémem je nadbytečný tuk, který obaluje vnitřní orgány. Pro organismus se stává zátěží, s kterou si dokáže poradit jen do určité míry a na určitou dobu. Jaké zdravotní potíže může způsobovat nadváha a co dělat, abychom se jí zbavili?

Vysoký příjem, nízký výdej

Nepoměr mezi pohybem a příjmem jídla, respektive vysoký příjem a nízký výdej energie vedou ke vzniku nadváhy až obezity. Vzniklá energetická nerovnováha se negativně odrazí na kvalitě, nebo dokonce délce života. Nadbytečné zásoby tělesného tuku, které nejsou důsledkem konkrétního onemocnění (poruchy žláz s vnitřním vylučováním apod.) mohou způsobovat například následující:
  • Onemocnění ledvin – lidé trpící velkou nadváhou mají v průměru až 3x vyšší riziko vzniku problémů s ledvinami. Ty probíhají na různé úrovni, výjimkou není ani to, že se vzájemně ovlivňují a následně násobí. V případě, že nadváha přeroste do obezity, může dojít k jejich poškození a chronickému selhávání.
  • Zúžení dýchacích cest – dýchavičnost (i při nečinnosti), chrápání, následně i tzv. spánková apnoe (přestávky v dýchání na několik sekund) patří mezi typické problémy u lidí s nadbytečnými kilogramy. Výjimkou není ani únava, která do velké míry souvisí s poruchami spánku, které jsou často důsledkem ztíženého dýchání. Hlavně lidé s velkou obezitou mohou mít problém s dýcháním v poloze vleže, kdy váha tuku tlačí na plíce, což ztěžuje dýchání.
  • Vznik nebo zhoršení už existujících zdravotních problémů – rozvoj cukrovky, kardiovaskulárních (např. vysoký krevní tlak) a nádorových onemocnění, artrózy a ortopedických potíží, poruch metabolismu aj.
  • Psychické problémy – psychické zdraví člověka je oslabené, sebevědomí klesá, vzniká nezájem o společenská setkání, začínají se objevovat projevy zakomplexovanosti, které mohou vyvrcholit až ztrátou sebedůvěry.

Jak se zbavit nadváhy?

Nadváha je předstupněm obezity. To je dobrá a zároveň zlá zpráva. I když vás od tohoto civilizačního onemocnění v podstatě dělí jen krok, nacházíte se na jakémsi rozmezí, tedy ve stadiu, které ještě stále nabízí „jednodušší“ řešení pro snížení tělesné hmotnosti. Hlavním z nich je, pochopitelně, změna životního stylu.

Navzdory tomu, že informace o příznivých účincích pestré a vyvážené stravy na organismus není žádnou novinkou, pro osobu s nadváhou změna jídelníčku představuje obvykle ten největší problém – vyžaduje totiž dávku sebezapření a omezení. To spočívá v tom, že pravidelná konzumace nezdravých kalorických jídel, nekontrolované večerní a noční vyjídání a velké porce mají najednou dostat stopku. Je však potřeba si uvědomit, že takovéto omezení se současně rovná „novému nastavení sebe samého“. Jde o základní metodu k dosažení požadovaných výsledků. Je potřeba být trpělivý a disciplinovaný a vyhýbat se extrémům v podobě rychlých redukčních diet. Držet hladovku je nesprávná cesta za úspěchem.

Věnujte pozornost správným stravovacím návykům (např. jezte pravidelně, víckrát denně, v intervalech cca 3 hodiny, dodržujte pitný režim, preferujte kvalitní a na živiny bohaté potraviny, minimálně 4 hod. před spaním nekonzumujte potravu apod.). Optimálním hubnutím, tedy -1 kg za týden, sice docílíte pomalého úbytku hmotnosti, ale s vysokou pravděpodobností trvalého. Eliminujete tak možné riziko jojo efektu.
 

Pohyb a cvičení jsou více než prospěšné

Kromě úpravy stravovacích návyků je pro snižování tělesné hmotnosti vhodné začít s pohybovou aktivitou. Pokud vám však nadváha způsobuje zhoršenou pohyblivost, do cvičení se nevrhejte zhurta. Nárazové a intenzivní hýbání se nedoporučuje z důvodu nadměrné zátěže kloubů nebo srdce. Začněte postupně. Do svého harmonogramu zařaďte přirozený pohyb, především procházky, respektive chůzi. Ze začátku postačí kratší, nenáročné trasy, později si dopřejte delší, náročnější (chůze do kopce, po schodech, rychlejší tempo) procházky v dopoledních i v odpoledních hodinách. Dobrým pomocníkem vám může být běžecký pás, který umožní „procházky“ přímo doma. Postupně můžete zařazovat různé cviky tréninkové sestavy a začít s posilováním svalstva, které se postará o formování postavy. Věřte, že i malé kroky jsou součástí velkých změn…
 

Mohlo by vás také zajímat:

Je článek užitečný?

36x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články