Funkční trénink se vrací do obliby. Co to je a co je k němu potřeba?

Pokud jste někdy hledali fitness kurzy, je pravděpodobné, že jste v popisu cvičení viděli „funkční trénink“. Možná vás napadlo, jestli to není jenom nějaký nový výstřelek a marketingový chyták. Funkční trénink je ale naprosto legitimní typ cvičení a správně by jej měl do svého cvičebního programu zařadit prakticky každý.

Funkční trénink je zaměřený na pohybové vzorce, které mají nějaký účel a v běžném životě je skutečně provádíme. To může souviset se zlepšováním každodenních činností, jako je dřep při obouvání a chůze do schodů, ale také například zvedání něčeho těžkého, tlačení otáčivých dveří nebo i vstávání z pohovky. Funkční trénink vás tedy posiluje způsobem, který se přímo promítá do vašich denních aktivit. Dobře to znají například rodiče malých dětí, kteří jsou každý den nuceni třeba padesátkrát vzít svoji ratolest do náruče. Tam je pak posilování paží, ale i zad, která tím trpí, vyloženě nutné. 

Jak na funkční trénink

Samozřejmě je nutné si předem určit, jaké partie a jaké pohyby potřebujete konkrétně vy trénovat nejvíce. V zásadě lze ale říct, že funkční trénink obvykle sestává ze základních cviků, kterými jsou dřepy, výpady, předklony a mrtvé tahy, případně push-upy. U složených cvičení je pak vhodné, aby zahrnovala více než jednu svalovou skupinu v kombinaci uvedených cviků. Proto cviky funkčního tréninku napodobují různé vzory každodenního pohybu, jako jsou tah, úklon, závěs, rotace a podobně. Zamyslete se sami – jak často v běžném životě stojíte na jednom místě nehnutě a zvedáte nějaké závaží od pasu dolů jen za pomoci bicepsů? A na druhou stranu, jak často si dřepnete, abyste něco zvedli z podlahy? Nebo si zavázali boty? 

Tělo jako celek

Vzhledem k tomu, že cvičením napodobujeme vzory každodenního pohybu, funkční trénink využívá vlastní váhu těla a téměř výhradně se při něm používají volná závaží a pomůcky, nikoliv stroje. Ty totiž vyžadují, abyste se pohybovali velmi konkrétním způsobem. Tělo tak ale běžně nefunguje. Vykonávat funkční pohyb jako dřep je místo toho mnohem účinnější z pohledu silového tréninku a také vám umožňuje trénovat svaly tak, aby hladce spolupracovaly – protože svaly nikdy ve skutečnosti nepracují samostatně. 


Samozřejmě má i trénink izolovaných svalových skupin svá opodstatnění, obzvlášť pokud potřebujete posílit určitou svalovou skupinu, například po zranění. U většiny zdravých lidí, pokud chtějí být ve formě, by se však cvičení mělo ve velké míře skládat ze složených a funkčních cviků, kterými mohou výrazně posílit konkrétní partie nebo zlepšit stabilitu určitého kloubu. Funkční trénink zlepšuje schopnost vašeho těla pracovat efektivně jako jedna jednotka. Tím, že trénujete více svalových skupin současně, pomáháte tělu, aby lépe fungovalo jako celek.

Je článek užitečný?

5x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články