Zásadní chyby, které děláme při redukční dietě

Nový rok, nové já. Ať už se nám to líbí. nebo ne, jedna z nejčastějších změn spojených s novoročními předsevzetími se týká právě postavy. Vidina štíhlé linie v plavkách a touha cítit se dobře ve své kůži se pojí s určitou nutností uchýlit se k přísnějšímu stylu stravování. Jakých zásadních chyb se vyvarovat?

Při redukční dietě platí základní předpoklad k úspěchu: pokud chceme zhubnout, musíme být v kalorickém deficitu. To, jak ho vytvoříme, už je jen a jen na nás. Není nutné volit nějaké extremistické postupy ani drasticky snižovat svůj příjem. Stačí používat selský rozum a vyhnout se nejčastějším chybám, kterých se většina lidí při redukci dopouští. 

1. Extrémně nízký příjem

Ve výživě jako takové pravidlo „čím méně, tím lépe“ neplatí. Drasticky snížit svůj příjem a množství přijatých živin na fyziologicky nevhodnou hranici jednak nemá se zdravým hubnutím nic společného a jednak nebude fungovat dlouhodobě. Tělo totiž funguje jako nesmírně chytrý stroj a velký kalorický deficit, který není přiměřený potřebám těla a našemu energetickému výdeji, nám dá rychle najevo.

V rámci snahy o redukci tuku není nutné nastavovat veliký kalorický deficit. Raději ho snižte jen mírně, abyste se necítili omezováni a nepociťovali hlad. Zkrátka a dobře tak, aby se jednalo o co nejmenší možný zásah do podmínek vašeho udržovacího příjmu. Spolu s tím se zaměřte na strategickou volbu potravin, které svým objemem vynahradí pokles energetického příjmu.

2. Dlouhodobě neudržitelný režim

Typickou vlastností lidí je touha po rychlém řešení, a ještě rychlejším výsledku. To v souvislosti s dietami vede k ochotě experimentovat s nejrůznějšími zákazy a příkazy, nesmyslnými dietami a alternativními výživovými směry. Ty sice mohou přinést kýžený rychlý výsledek, ale s jeho dlouhodobou udržitelností už to bohužel tak slavné nebude.
Pokaždé, když budete zvažovat specifický přístup k výživě nebo aplikování dietního trendu, si představte, že podobným způsobem budete jíst po zbytek života. Pokud se vám tato představa nezamlouvá, nejedná se o šťastné řešení. Raději hledejte stravovací režim, který s jistotou zvládnete dlouhodobě udržet.

3. Opomíjení ostatních faktorů životosprávy 

Jídelníček je (nejenom) v redukčním režimu alfou a omegou celého úspěchu. To ale neznamená, že bychom měli zapomínat na ostatní aspekty, které se s výsledkem pojí. Patří mezi ně například adekvátní fyzická aktivita, dostatečný a kvalitní spánek, eliminace stresu a regenerace

Nezapomínejte svému tělu dopřát všechno, co potřebuje. Redukční dieta nikdy nebude úspěšná, pokud budeme svému tělu odpírat péči, kterou si zaslouží.

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.



Související články