Zapojte do cvičení i děti. Trénujte spolu s nimi

Dítě, které vidí své rodiče pravidelně cvičit, bude mít s největší pravděpodobností kladný vztah k pohybu. Zatímco menší děti jsou jen tichými (nebo možná i méně tichými :) pozorovateli, případně se občas pokusí vaše pohyby ne moc úspěšně napodobit, větší děti je už možné aktivně a cíleně zapojit do tréninku.

Od jakého věku, to je individuální a závisí to hlavně na schopnostech a kondici dítěte. Děti předškolního věku cvičí spíše formou hry, ale děti školou povinné už jistě lehčí trénink zvládnou. Je to pro ně nejen fyzický trénink, ale i trénink disciplíny a trpělivosti. Fyzická aktivita má navíc pozitivní vliv na mozek, schopnost učit se a soustředit se. Zacvičte si jako rodina spolu a udělejte něco pro své zdraví, kondici i vzájemné vztahy.

Předškolní věk (3–6 let)

V tomto věku jde skutečně spíše o zábavu a hru než o reálný trénink, ale i při takové aktivitě se můžete pořádně zapotit. Zkuste si s dětmi přes celý obývací pokoj udělat několikrát „kachničku“ nebo „žabičku“, plazit se jako had nebo podlézejte stůl či židle. Můžete i lézt po čtyřech tak, abyste kolena měli těsně nad zemí (posilujete střed těla).

Jako trénink stability poslouží hra na čápa, kdy vy i dítě stojíte na jedné noze, přičemž druhou máte pokrčenou v koleni a zdviženou před sebou. Případně si na hlavu položte knihu (nebo jiný předmět) a choďte po obývacím pokoji, aniž by vám spadla na zem. Zdatnější mohou zkusit kráčet po špičkách. Zaskákejte si „panáka“, udělejte pár dřepů, střídejte běh na místě s „vysokými koleny“. Aktivity často střídejte, protože menší děti dlouho u jednoho pohybu nevydrží. Nezapomeňte si pustit dětské písničky ? 

Školní věk (6 a více let)

Starší děti už chápou, že nejde o hru, ale o trénink. To však neznamená, že se při společném cvičení doma nemůžete zabavit. Na zahřátí si můžete spolu nebo na střídačku zaskákat přes švihadlo. Střídejte skákání snožmo se skákáním na jedné noze, přeskakováním z nohy na nohu nebo skákáním s vysokými koleny. Případně můžete zkusit skákat najednou přes jedno švihadlo.


Po zahřátí již následuje trénink samotný, který se může skládat například z těchto cviků:

1. Společný dřep – postavte se čelem k sobě. Nohy máte ve větší šířce než vaše boky a držíte se za ruce. Společně udělejte dřep, přičemž chodidla tlačíte do země, zadek jde dolů a vzad, záda jsou rovná.


2. Klik s tlesknutím – dejte se do pozice planku proti sobě. Paže jsou od sebe dále, než je šířka ramen. Položte kolena na zem a začněte dělat tzv. ženské kliky. Po každém kliku si s dítětem „plácněte“. Nezapomeňte při tom střídat ruce.


3. Plank s přeskokem nebo podlézáním – jeden z dvojice zaujme pozici planku a druhý ho buď přeskočí, nebo podleze z jedné strany na druhou a zpět (v závislosti na kondici). Následně se vyměníte.


4. „Břišáky“ s míčem – lehněte si na záda s pokrčenými nohami proti sobě a nohy si vzájemně propleťte. Jeden z dvojice drží míč v natažených rukách. Najednou děláte sed-leh, přičemž si v pozici v sedě měníte míč. V leže si vždy míč dejte za hlavu.

Tip pro vás: Fitness podložka s puzzle systémem
Pokud se pustíte do cvičení s dětmi, je vhodné si pořídit fitness podložku. Vhodná bude například univerzální podložka inSPORTline EVA. Ta se totiž skládá celkem ze čtyř hlavních kusů, které se díky jednoduchému puzzle systému dají spojovat, a je možné tak tvořit větší celky dle aktuálních potřeb. Součástí sady jsou i boční kusy s rovnou vnější stranou. Výhodou je i protiskluzový povrch.

Než se pustíte do cvičení, nezapomeňte místnost pořádně vyvětrat. To samé udělejte i po cvičení, případně větrejte během celé doby cvičení. Hlavně pokud bydlíte v paneláku, berte ohled i na své sousedy a necvičte při hlasité hudbě, brzy ráno ani pozdě večer.

Je článek užitečný?

5x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Silvia Hadeková

Osobní trenérka, instruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyně. Věnuje se především cvičení s vlastní vahou a má ráda cvičební koncepty, které jsou kromě fyzické stránky zaměřeny i na hledání duševní rovnováhy. Zabývá se nutričním koučinkem, v rámci kterého pomáhá lidem najít cestu, jak zlepšit své stravovací návyky.



Související články