Těchto 6 jóga pozic byste měli cvičit každý den. Vypněte mysl a relaxujte

Cvičením jógy zlepšujete flexibilitu, ale také budujete sílu. Většinu času vykonáváte pohyby, které nejsou úplně přirozené a po dobu několika dechů často setrváváte v pozicích, které mohou být hlavně zpočátku nepříjemné. Výsledkem toho je, že zvětšujete rozsah pohybu, zlepší se celková pohyblivost vašeho těla, dosáhnete fyzického uvolnění a můžete se i zbavit bolestí. Jóga má však i jiný rozměr. Naučí vás pracovat s dechem, zvyšuje duševní bystrost, zmírňuje napětí a přináší psychické uvolnění. Těchto 6 jógových pozic můžete cvičit v pohodlí domova každý den.

Hluboký předklon

Hluboký předklon posiluje vaše nohy, stimuluje kyčelní klouby a otevírá zadní stranu nohou. Dochází k uvolnění napětí celé páteře až po krk.

Postavte se nohami na šířku boků s koleny mírně pokrčenými. Celá chodidla zatlačte do země. S nádechem zvedněte ruce nad hlavu a s výdechem pusťte vrchní část těla dolů k nohám. Uvolněte krk, kolena zůstanou mírně pokrčená. Paže mohou být uvolněné podél těla, nebo propleťte prsty na rukách a položte si je na zátylek. Setrvejte v pozici tak dlouho, jak je vám to příjemné. 

Strom

Jde o balanční pozici. Balanční pozice zlepšují stabilitu, koordinaci a schopnost soustředit se. Abyste je udrželi, musíte zapojit břišní svaly, resp. svaly středu těla, čímž je posilujete.

Postavte se na podložku a přeneste váhu na jednu nohu. Opřete chodidlo druhé nohy o vnitřní stranu stehna tak vysoko, jak dokážete. Prsty směřují k zemi a je důležité, abyste nohu neměli na koleni, ale ideálně nad kolenem (pokud to nejde, tak pod kolenem, ale nikdy NE na koleni). Držte tuto pozici po dobu 5 až 10 pomalých dechů. Pak uvolněte a vyměňte strany.

Most

Tato pozice patří do sestavy pěti tibeťanů. Posiluje záda a aktivuje trávení.

Sedněte si na zem s nohami nataženými před sebou. Ruce položte dlaněmi dolů na zem vedle boků a bradu opřete o hruď. S nádechem začněte pomalu zaklánět hlavu, přičemž zvedáte boky a nohy pokrčíte v kolenou. Zastavte v pozici, kdy jsou stehna rovnoběžně se zemí. Celou dobu mějte chodidla na jednom místě a ve vrchní pozici je zatlačte do země. S výdechem se vraťte do výchozí pozice. Minimální počet opakování je 3, maximální 21.

Ležící motýl

Tato pozice uvolňuje, otevírá kyčle. Může pomoci zmírnit bolesti v bederní oblasti.

Lehněte si na záda s pokrčenými koleny, spojte chodidla a kolena pusťte od sebe. Nechejte kolena padat do stran. Paže natáhněte před sebe a pomalu je položte za hlavu na zem. Chyťte se za lokty a uvolněte ramena. Setrvejte v této pozici po dobu 2–3 minut. Klidně i zavřete oči, relaxujte a s každým výdechem uvolněte napětí.

Ruce orla

Pozice ruce orla uvolní horní část zad a ztuhlá ramena.

Posaďte se na podložku do tureckého sedu a natáhněte paže před sebe. Přeložte pravou ruku přes levou, pokrčte lokty. Prsty směřují nahoru. Pokuste se spojit dlaně a vydechněte. Ramena uvolněte, pusťte je dolů směrem od uší. Setrvejte minimálně po dobu 5 dechů a vyměňte strany.

Rotace v leže

Pozice je úžasná na uvolnění napětí v dolní části zad, bedrech a na otevírání hrudníku.

Lehněte si na záda a pokrčte nohy v kolenou. Přetočte obě kolena do jedné strany a kotník spodní nohy položte na koleno vrchní nohy. Upažte dlaněmi směrem nahoru a hlavu otočte na opačnou stranu, než jsou kolena. Pozici zpočátku držte po dobu 5 až 10 dechů na každé straně. Postupně můžete přidávat a setrvat v ní i několik minut.

Tip pro vás
Pokud se rozhodnete zařadit do cvičební sestavy i další cviky, mohou se vám hodit různé pomůcky na jógu, jako jóga válce, bloky a cihličky, míče atd. Existují i takové, které vám usnadní náročnější natahovací cviky. K těm patří například jóga kruh.

Je článek užitečný?

9x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Silvia Hadeková

Osobní trenérka, instruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyně. Věnuje se především cvičení s vlastní vahou a má ráda cvičební koncepty, které jsou kromě fyzické stránky zaměřeny i na hledání duševní rovnováhy. Zabývá se nutričním koučinkem, v rámci kterého pomáhá lidem najít cestu, jak zlepšit své stravovací návyky.



Související články