Těchto 5 potravin můžete jíst na „kila“ a nepřiberete

Slovní spojení „jíst a nepřibírat“ zní jako tajný sen mnohých žen. To, že se každá potravina pojí s určitou energetickou hodnotou, se kterou naše tělo musí pracovat, už ale víme všichni.

Přesto existují potraviny, které v poměru ke svému objemu nebo sytícímu efektu můžeme označit za magické pomocníky, s nimiž se takový sen stává téměř realitou. Které to jsou?


1. Listová zelenina

Nejenom, že je zelenina všech druhů a barev zdravá, ale je také skvělým doplňkem fitness receptů s téměř zanedbatelnou kalorickou hodnotou. U té listové to platí dvojnásob. Rukola, římský salát nebo špenát – to všechno má zelenou. Doslova! Při hubnutí si je můžete dopřávat téměř bez omezení.

2. Cuketa

Kromě toho, že se cuketa stejně jako výše zmíněná listová zelenina pojí s benefitem nízké kalorické hodnoty i využitelnosti ve zdravé kuchyni, s sebou přináší i další efekt, který uvítá každý, kdo poznal kouzlo fitness receptů. Díky své neutrální chuti jde o velmi variabilní potravinu, kterou můžeme kromě klasického využití přidat například i do sladkých dezertů. Už jste ji někdy zkoušeli pro navýšení objemu nastrouhat do ovesné kaše nebo z ní upéct třeba brownies?

3. Brambory

Brambory by v seznamu potravin, které beze strachu můžeme zařazovat ve větším množství, čekal asi málokdo. Nálepku „nevhodného“ zdroje sacharidů ale nosí zcela neprávem. Přestože jde o škrobovitou potravinu, přináší na celkový objem v porovnání se stejným objemem ostatních příloh nižší energetickou hodnotu. V porovnání například s rýží si jich tedy můžeme dopřát více.
 
Zdroj: Jeshoots/Unsplash

4. Cottage

Dalším adeptem, který se směle řadí mezi široce využitelné potraviny do zdravé kuchyně, je cottage. Tato bílkovinami nabitá potravina se pyšní skvělými nutričními parametry, díky kterým šikovně načerpáme důležité živiny a zároveň zůstaneme dlouho zasyceni. A kalorická hodnota? Obrazně řečeno za málo peněz hodně muziky.

5. Lesní ovoce a bobule

Kromě toho, že jahody, borůvky, maliny, ostružiny a jiné bobulovité ovoce většina lidí miluje, se na nich dají najít další pozitiva, která oceníme i při hubnutí nebo ve snaze „ušetřit“ kalorie. Obsahují spoustu vlákniny, skvěle zasytí a ze všech druhů ovoce se pyšní nejnižšími energetickými hodnotami.

Plný talíř bez výčitek

Jíst zdravě neznamená omezovat se a skládat svá jídla jen z nízkokalorických alternativ. Na druhou stranu ale není od věci strategicky plánovat a vědět, po čem bez výčitek sáhnout, pokud objem jídla potřebujeme navýšit. Dejte šanci těmto pomocníkům a uvidíte, že svou roli sehrají dokonale.

Mohlo by vás zajímat:

Je článek užitečný?

3x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.Související články