S miminkem na procházce? Zacvičte si s kočárkem

Většina žen po porodu je nespokojená se svou postavou. Ať už jsou to kila navíc, ztráta kondice, nebo svalové hmoty, každá by se ráda co nejrychleji dostala do své původní (ne-li ještě lepší) formy. Se vší péčí o miminko však není jednoduché najít si čas a energii na cvičení. Jak se však říká, kdo chce, cestu si najde. Každá maminka chodí se svým miminkem v kočárku na procházku téměř každý den. A to je dobrá příležitost, jak se dostat do formy.

Procházky jsou skvělé. Je to nejjednodušší způsob, jak po porodu začít s pohybem. Chůze je pro člověka jeden z nejpřirozenějších pohybů, nemluvě o mnohých benefitech pobytu na čerstvém vzduchu. A procházku je možné velmi dobře proměnit i na trénink. Ukážeme vám, jak. 

Kardio s kočárkem

Začněte lehkou chůzí a zahřejte tělo a svaly. Pak zvyšte své procházkové tempo na rychlou chůzi, a pokud vám to kočárek dovolí, postupně přejděte do lehkého klusu, případně i běhu. Během chůze i běhu dbejte na to, abyste se nepředkláněli dopředu ke kočárku. Držte narovnaná záda, bradu nahoře a ramena tlačte dolů.

Pokud už jste v dobré kondici, můžete postupně přidávat například rychlou chůzi nebo poklus do kopce. Tehdy kromě nohou a sedacích svalů dostanou zabrat i paže a více zapojíte také břišní svaly. Vyzkoušet můžete také intervalový trénink, kdy střídáte běh (poklus) s chůzí (například 60 sekund běžíte a 60 sekund jdete, opakujte 5krát).


Kardio část můžete pojmout jako samotný trénink nebo jako rozcvičku, po které bude následovat silový trénink. Závisí na tom, jaká je vaše kondice a kolik času vám váš drobeček na cvičení dopřeje.

Silový trénink s kočárkem

1. Sumo dřep s kočárkem

Postavte se s nohami široko od sebe. Kočárek máte na jedné straně a držíte ho za madlo jednou rukou. Udělejte dřep – kolena jsou od sebe a kočárek odsuňte do strany. Ve spodní pozici zadržte, zvedněte paty ze země. Položte paty zpět a vytlačte zadek zpátky nahoru, přičemž kočárek přitáhnete opět k sobě. Udělejte 10 opakování a vyměňte strany.

2. Úklony s kočárkem

Postavte se s nohami široko od sebe. Kočárek máte na jedné straně a držíte ho za madlo jednou rukou. Druhou rukou se vytahujte směrem ke kočárku, který zároveň posouváte do strany a děláte při tom úklon. Dbejte na to, abyste dělali opravdu čistý úklon do strany, tzn. ohýbáte se v pase. Představte si, že před sebou i za sebou máte stěnu. Udělejte 15 opakování a vyměňte strany. 

3. Zanožování s kočárkem

Kočárek máte před sebou a držíte se rukojeti. Jedno koleno vytáhněte nahoru před sebe. Zanožte a zároveň posuňte kočárek vpřed, což vám posune i tělo do předklonu. Držte rovná záda, natažené paže a snažte se mít i nataženou nohu. Stojná noha je mírně pokrčená. Udělejte 15 opakování a vyměňte strany.

4. Výpady s kočárkem

Postavte se čelem ke kočárku a chyťte se rukojeti. Udělejte výpad dopředu, přičemž kočárek posunete o kousek dopředu. Dbejte na to, aby koleno nepředbíhalo špičku a neutíkalo do stran. Trup držte vzpřímený, nepředklánějte se, hlavu vytahujte nahoru. Střídejte nohy. Udělejte 10 opakování pro každou nohu.

5. Předklony s kočárkem

Postavte se čelem ke kočárku a oběma rukama se chyťte madla. Ruce jsou v šířce ramen. Zatlačte celá chodidla do země. Pomalu posouvejte kočárek dopředu a přejděte do předklonu, ale chodidla zůstávají zatlačená do země. Záda držíte rovná a zůstanete v bodě, kdy jsou záda rovnoběžně se zemí. Pomalu se vracejte do vzpřímené pozice. Celý pohyb taháte břišními svaly, nedovolte, aby vás kočárek převážil dopředu

Děti jsou nevyzpytatelné a nikdy nevíte, jaká překvapení vám připraví. Je možné, že se vám někdy stane, že právě v den, kdy si naplánujete delší trénink, se vaše miminko rozhodne, že bude spát jen chviličku anebo vůbec. Je úplně normální, že s dětmi některé plány jednoduše nevyjdou. Vždy je ale lepší, pokud se vám podaří zacvičit si byť jen na 5 minut, než se nehýbat vůbec. Případně si trénink rozdělte do několika kratších částí a cvičte i víckrát za den. Přizpůsobte si ho tak, aby co nejvíce vyhovoval vám, režimu vaší rodiny a miminka. Držíme palce.

Je článek užitečný?

3x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Silvia Hadeková

Osobní trenérka, instruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyně. Věnuje se především cvičení s vlastní vahou a má ráda cvičební koncepty, které jsou kromě fyzické stránky zaměřeny i na hledání duševní rovnováhy. Zabývá se nutričním koučinkem, v rámci kterého pomáhá lidem najít cestu, jak zlepšit své stravovací návyky.



Související články