Rozdíly mezi cyklotrenažérem a stacionárním kolem

Podobně jako jiné sporty pomáhá i cyklistika zlepšovat naši fyzickou kondici, stejně jako zdravotní stav. Ideální je, když si najdete čas párkrát do týdne na jakoukoliv fyzickou aktivitu. Pokud jste ale plně zaměstnáni prací nebo rodinou a nemáte čas pro sebe, máme pro vás výbornou zprávu! Sportovní odreagování v podobě šlapání si díky cyklotrenažéru můžete dopřát i doma. Opravdu to jde.

Jaké máte možnosti na domácí cyklistiku?

Asi největší oblibě ze zařízení na domácí jízdu na kole se těší rotopedy a cyklotrenažéry. Na první pohled se mohou zdát podobné, ale každý z nich funguje na jiném principu.


Rotopedy, často nazývány i pojmem stacionární kolo, se nejčastěji využívají ke klasickému domácímu cvičení, například při sledování televize. Nejenže pomáhají zlepšit kondici, ale i zpevnit tělo a zhubnout. Na výběr máte z manuálně nebo elektronicky ovládaných zátěží. Některé mají nastavení vlastního tréninku podle cílů (vzdálenost, kalorie, čas, tepová frekvence a další). Ty nejmodernější nabízejí možnost propojení se smartphonem nebo tabletem. 

Cyklotrenažéry jsou skvělým fitness strojem a trenažérem jízdy na kole, který je s oblibou využíván i jako suchá příprava cyklistů mimo sezónu. Spíše je vyhledávají profesionální sportovci jako doplněk k jejich tréninkovému programu. Dokážou téměř dokonale simulovat skutečnou jízdu na kole. Jejich výhodou oproti rotopedům je mnohem přesnější a citlivější nastavení zátěže, stejně jako i robustní a pevná konstrukce, lepší stabilita a vyšší maximální zátěž. Umožňují dokonce jízdu v cyklistické obuvi, jelikož jsou obvykle vybaveny pedály s SPD zámkem.
Momentálně existuje široká škála cyklotrenažérů, od základních modelů pro domácí využití až po profi stroje vhodné pro vrcholové sportovce, do fitness center nebo komerčních posiloven.

Jsou drahé? Existuje i levnější alternativa

Zmiňované rotopedy nebo cyklotrenažéry nepatří k úplně nejlevnějším zařízením a nekoupíte je za pár stovek korun. Připravte si několik tisíc korun až pěticiferné sumy. Ne každý chce a má možnost investovat tolik, i když touží udělat něco pro své tělo a kondici. Většina z nás už navíc může vlastnit kolo, a nemá tedy ani důvod investovat další finanční prostředky do koupě např. rotopedu.
 

Tip do života: Takže pokud máte vlastní kolo a chcete trénovat přímo na něm za každého počasí, přesně v takovýchto případech byste mohli využít cyklistický trenažér, do kterého kolo upevníte a jezdíte na něm, jako kdybyste byli přímo na cestě. Zadní kolo se točí na válci. Ten je brzděn magnetickým nebo vzduchovým odporem. Jezdíte tedy na svém kole, na které jste zvyklí, tím pádem se cítíte jako na výjezdu na cyklostezce nebo v lese, akorát jste stále doma.


Během výběru jakéhokoliv zařízení, ať už se chystáte koupit si rotoped, cyklotrenažér, nebo cyklistický trenažér, dbejte vždy na své preference a možnosti a vyrazte na cestu v pohodlí domova. Přejeme vám spoustu šťastných kilometrů. 

Je článek užitečný?

28x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkční a kondiční trénink a několikanásobný Ironman v triatlonu s více jak 15 letou praxí v oblasti tréninku. Mezi jeho největší úspěchy patří 3 místo na ME v dlouhém triatlonu a účast na MS v Ironmanu na Havaji v roce 2018. Připravil již desítky svých svěřenců na svého prvního Ironmana, od úplných základů redukce tělesné hmotnosti, až po samý vrchol. Specializuje se také na kompenzační cvičení. V rámci funkčního tréninku se orientuje na posilování s vlastní vahou a cvičení s pomůckami. Věnuje se kondiční přípravě sportovních klubů, dětí a mládeže a dlouhodobě spolupracuje se společností inSPORTline na koncepci a samotném natáčení odborných videí o tréninku a jejich produktech.



Související články