Proč se motivovat k rannímu cvičení?

Vyplatí se přivstat si? Opravdu jde o dobrý čas na trénink? Z fyziologického hlediska má ranní cvičení poměrně velké množství benefitů. A to je dobře, protože vstát z postele dřív vyžaduje opravdu velkou motivaci.

I když je zdraví silným motivátorem, ne vždy funguje jako největší lákadlo na přenastavení budíku. Těch lákadel je, naštěstí, víc.


Budík i pro metabolismus

Pokud se rozhodnete cvičit ráno, s „líným“ metabolismem se můžete rozloučit. Díky rannímu cvičení funguje váš metabolismus na plné obrátky, a to i po skončení pohybové aktivity. Pokud navíc do své tréninkové sestavy zařadíte i cviky na posilování svalstva, zatočíte lépe i s tuky. Platí totiž, že čím více aktivní svalové hmoty máte, tím rychleji spalujete, a to i v klidovém režimu.

Ranní trénink tříbí zodpovědnost

Je přirozené, že se po práci člověk cítí až příliš vyčerpaný na to, aby si šel zacvičit (i když někomu večerní trénink může vyhovovat víc). To je jeden z nejčastějších důvodů, proč dochází k odkládání tréninku na další a další den. Jeho přesouvání na neurčito nastává i kvůli povinnostem a nečekaným okolnostem, které se během dne mohou vyskytnout.
 

Tréninkový plán s ranním cvičením tomu předchází. Bonusem je, že si poctivým dodržováním harmonogramu všeobecně vytváříte zodpovědný přístup a stáváte se důslednějšími.

Odměna v podobě zvýšené produktivity

Zvýšená pozornost, soustředěnost, výkonnost, koncentrace, kreativita – ranní, alespoň 30minutová fyzická aktivita vám dokáže „vyčistit hlavu“ a následně zajistit uvedené schopnosti. To se projeví i lepším výkonem v práci. Jednoduše řečeno, vypnete, nabijete tělo energií a budete schopni plnohodnotně fungovat během celého dne.

Zásluhu na tom má i vyšší hladina neurotransmiterů, např. dopaminu a noradrenalinu. Chemické látky vznikající ve vašem těle během cvičení se postarají o to, aby v mozku nedocházelo k snížení kognitivních schopností (hlavně po 45. roce života). Pokud vám odhodlání vydrží a cvičení v ranních hodinách bude pravidelné, s velkou pravděpodobností se pustíte i do dlouho odkládaných nebo nových záležitostí. Lenost ve vašem životě začne ztrácet místo.
 

Zdravější pokožka

Cvičení okysličuje krev v rychlejším tempu. Kromě jiného se její průtok zvyšuje i v pokožce. Dá se říct, že jde o jakési pročišťování pleti. I když se tento proces děje zevnitř, změny jsou viditelné také zvenku. Prokrvená pokožka je pevnější, pleť je zářivější. Zčásti za to mohou i myokiny, které vstupují do krevního řečiště a svým působením pomáhají pokožku udržovat v dobré formě. Ačkoliv je tento benefit výsledkem cvičení všeobecně, cvičením ráno přispějete k tomu, že díky prokrvení pokožky mezi lidi vykročíte s mladistvěji a svěžeji vypadající pletí.

Zajistíte si klidný a kvalitní spánek

Dřívější budíček může navodit mylný dojem v podobě nedostatku spánku. Ranní trénink opravdu vyžaduje určité kompromisy, ale ty se netýkají samotné délky spánku, ale jeho správného načasování. To znamená, že pokud budete ponocovat a následně ráno brzy vstávat, vaší odměnou bude únava. Pokud si naopak půjdete lehnout o něco dřív, po probuzení budete dostatečně odpočinutí a připravení na cvičení. To se nakonec odzrcadlí i na samotném spánku, který nabude přívlastku kvalitní. Žádné časté buzení ani problémy s usínáním. Pokud se stane ranní cvičení rutinou, vaše tělo nebude mít nouzi o hormon serotonin. Ten je, kromě jiného, základní látkou, z které se tvoří melatonin – spánkový hormon, jehož úlohou je dostat organismus do relaxační fáze.
 

Čas na jiné aktivity a záliby

Ranní cvičení nemusí být prioritou. Ideální však bude, pokud se stane samozřejmostí. Díky rannímu tréninku získáte dostatek času na další příjemné činnosti a hobby po práci a navíc na ně budete mít více chuti a energie.

Pozitivní vliv na hypertenzi

Ano, i kardiovaskulární onemocnění, jakým je krevní tlak, můžete mít díky ranním tréninkům pod kontrolou. V určité míře. Pohybové aktivity pomáhají optimalizovat srdečně-cévní systém, a ačkoliv během cvičení může dojít ke krátkodobému zvýšení tlaku, v dlouhodobém horizontu ho dokáže snížit – díky pravidelným tréninkům srdce přepumpuje více krve, ale s menším úsilím.

Dá se ranním aerobním cvičením vysportovat nižší tlak? Dá! I podle studií zveřejněných v magazínu Vascular Health and Risk Management dochází k nejpříznivějším změnám krevního tlaku při cvičení v brzkých ranních hodinách, především kolem 7:00 hod.

Zdravěji i na talíři

Vaše touha po nezdravých jídlech a neschopnost odolat jim se najednou sníží. Pochopitelně, kdo by chtěl ranní námahu ke krásnějšímu vzhledu a cítění se lépe jen tak zahodit? Kombinace pestré stravy a cvičení jsou tím nejlepším, co pro své zdraví můžete udělat.
 

Odrazový můstek k dobré náladě

Plní energie a elánu – i to je výsledek, který pocítíte po pravidelném ranním cvičení. Endorfiny se postarají o vaše pozitivní naladění během dne, endokanabinoidy ve vás zase vyvolají euforický pocit, kterým se obrníte vůči stresu a nervozitě. Optimističtější pohled na život? Eliminace deprese? Lepší řešení a zvládání nepříjemných zpráv nebo situací? Může to znít až přehnaně jednoduše, ale pravdou zůstává, že (nejen) ranní cvičení přináší vícero psychologických benefitů. V podstatě ním budujete pevné základy pro každodenní přítomnost dobré nálady.
 

Pár tipů na závěr 

  • Jasně si specifikujte svůj cíl, stanovte mezicíle, výzvy. Ranní cvičení by mělo být motivující, přece jen… má vás vytáhnout z postele.
  • Večer před ranním cvičením si připravte věci na trénink (oblečení, pomůcky apod.), abyste se ráno zbytečně nezdržovali a neobírali o čas.
  • Poctivá rozcvička před ranním cvičením je základ! Svaly jsou ztuhnuté více než večer a je potřeba je dostatečně zahřát.
  • Začněte postupně, nejdříve kratšími tréninky, později přidejte na jejich intenzitě, frekvenci nebo délce trvání.
  • Nejlepší signály o tom, co je pro vás vhodné a co vašemu organismu nedělá dobře, vám dává vaše tělo. Poslouchejte ho. Pokud třeba i přesunete trénink na večer, stále uděláte správný krok pro vaše zdraví – lepší trénink večerní než žádný.

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články