Přestali jste kouřit? Začněte cvičit.

Právě jste slavnostně típli svou poslední cigaretu a teď jste rozhodnutí svému tělu vrátit to, co jste mu po celá ta léta kouření upírali – zdravý pohyb a kondičku.

Gratulujeme, rozhodli jste se správně! A s našimi tipy se do formy vrátíte rychleji a bezpečněji.


Výhody cvičení pro vyléčené kuřáky

Cvičení poté, co jste sekli s kouřením, má celou řadu výhod. Například vám jednoznačně pomůže vyrovnat se s fyzickými i psychologickými aspekty závislosti na nikotinu. Podle řady studií totiž pomáhá omezit přírůstek na váze, se kterým se potýká řada vyléčených kuřáků, ale také snižuje samotnou chuť na cigaretu. Dokonce i mírná fyzická aktivita, zejména aerobní cvičení, jednoznačně snižuje nutkání kouřit. Abstinenční příznaky a chuť na cigaretu se ale snižují nejen během samotného cvičení, ale přetrvávají až padesát minut poté. Kromě toho cvičení:
  • snižuje chuť k jídlu,
  • odvádí od myšlenek na kouření,
  • zlepšuje náladu,
  • pomáhá vyrovnat se se stresem a cítit se více fit.

Cvičení, do kterého se nebudete nutit

Pokud s cvičením teprve začínáte, možná máte obavu, že se při něm budete cítit jako na galejích a pokaždé se k němu budete muset přemáhat. Tak to ale rozhodně být nemusí. Důležité je zvolit si takové cvičení, které vám bude přinášet samo o sobě radost. Nezaměřujte se tedy v první řadě na výsledky, ale na zábavu.

Fotbal, to je hra!

Často se může jednat o aktivity, které s klasickou návštěvou fitka nemají nic moc společného. Pokud například fandíte fotbalu a baví vás sem tam čutnout do míče, přidejte se k nějakému týmu rekreační ligy v okolí vašeho bydliště. Získáte tím skvělý kardio trénink, který vám rychle pomůže dostat se do formy. 

Jednou jo a jednou ne

S cvičením je rozhodně lepší začít pomalu. Pokud si hned z kraje naplánujete pět dní do týdne v posilovně, nejspíš vám brzy dojde elán. Zkuste se spíš řídit režimem jeden den ano, jeden den ne. To vám pomůže nejen zmírnit bolestivost svalů po tréninku, která může mnoho lidí vyřadit z provozu, ale navíc se tak můžete snáz vyhnout vyhoření. Až se trochu zocelíte a vaše tělo si na novou zátěž zvykne, snadno si do harmonogramu nějaký ten trénink přidáte.

Pracujte na snížení tělesné hmotnosti a budujte svalovou hmotu

Postupem času do svého rozpisu přidejte cvičení, které se používá ke snížení tělesné hmotnosti. Je to vynikající způsob, jak posílit vaši svalovou tkáň, která vám následně usnadní zapojit se do silového tréninku. Jedním z takových je takzvané odporové cvičení, které trvale zlepšuje metabolismus, což současně umožňuje snadnější kontrolu hmotnosti. A navíc, pokud vašemu tělu přímo neřeknete, aby si udržovalo svoji svalovou hmotu, může se stát, že s jejím úbytkem začnete pomalu slábnout, což s sebou současně nese zvýšené riziko, že si vaše tělo místo ní bude vytvářet více tělesného tuku. 

Vyhledejte pomoc od trenéra

Pokud si nejste zcela jisti, jak správně začít cvičit, vždycky je tu možnost oslovit osobního trenéra. Nebojte se požádat o pomoc profíka, není to ostuda, ale naopak známka cvičební vyspělosti, protože i ti nejlepší z nejlepších se při cvičení radí s kolegy a odborníky. Pokud totiž cvičení neprovádíte správně, nedosáhnete požadovaných výsledků a nedostatek pokroku může snadno vést ke ztrátě motivace. Když ale naopak brzy uvidíte výsledky, bude se vám mnohem snáze držet krok s vaším cvičebním plánem.

Nezanedbávejte každodenní pohyb

Snažte se nepřehlížet výhody, které vám každodenní pohyb může přinést. Už to, že jednoduše vstanete a více se hýbete, může učinit zázraky s vaší snahou dostat se brzy do formy. Budete se díky tomu cítit lépe po psychické i fyzické stránce. A snažte se o dodržování proporcí. Například řada lidí si myslí, že hodina v posilovně poté, co strávili celý den v sedavém zaměstnání, stačí a že to mají odbyto. Není to tak. Ani hodina v posilovně denně vám nedává právo strávit zbytek dne jenom v pracovní židli nebo před televizí na gauči. Snažte se být aktivní neustále. Při sledování televize můžete třeba šlapat na rotopedu. Pořád se snažte hledat způsoby, jak si v průběhu dne nějaký ten pohyb přidat, například cestou z práce vystoupit z autobusu o zastávku dříve a jít o kousek dál pěšky. Brzy sami zjistíte, že ve dnech, kdy cvičíte, se cítíte po všech stránkách lépe, než když zahálíte. 
 

Rychlé tipy, jak začít s cvičením

  • Jedna z věcí, která opravdu pomáhá se začátkem cvičení, je vyčlenit si na něj pravidelný čas. Je jedno, jestli je to ráno, v poledne nebo večer. Zvolte si zkrátka takový čas, který vám vyhovuje.
  • Zaměřte se na alespoň 30 minut mírné fyzické aktivity po většinu dní v týdnu. Opět nezáleží, jestli je to chůze, běh nebo jízda na kole. Ale snažte se hýbat alespoň trochu denně. 
  • Učiňte z cvičení svoji prioritu a přizpůsobte mu svůj denní harmonogram. A pokud nemůžete pohybu vyčlenit alespoň doporučovaných 30 minut denně, můžete cvičit nebo se hýbat v několika 10minutových sezeních.
  • Nezapomeňte si vybrat aktivity, u kterých si budete jistí, že je budete moct provozovat vždy a za všech okolností. Začněte pomalu a rytmus postupně zvyšte na častější nebo intenzivnější cvičení.
  • Pokud se přihlásíte do kurzu nebo se rozhodnete cvičit ještě s někým jiným, může to usnadnit dodržování vašich plánů.

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články