Ploché nohy u dětí: co je příčinou a proč nezanedbat léčbu?

Ploché nohy nemusí být strašákem. Jejich včasná diagnostika a dodržování jednoduchých pravidel se postará o zdraví dolních končetin vašich dětí. Co bývá příčinou plochých nohou, proč onemocnění léčit a jaké mohou být následky, pokud tento problém s chodidly zanedbáte?

Snížená klenba

Je běžné, že děti mají poměrně dlouho baculaté nohy. Ty se tak zdají být ploché, ačkoliv ve skutečnosti takové být nemusí. I kojenci mívají ploché nohy, nejde přitom o deformitu, ale normální stav daný tím, že klenba (stejně jako vazivo nebo tkáně) ještě není vyvinutá. Ta se vyvine obvykle do 3. roku života.

Správně tvarovaná klenba nohy není jen výsledkem pozice kostí. V dané poloze ji drží i svaly a vazivo. Základ této klenby tvoří dva pilíře. Přední podepírá prsty a hlavičky záprstních kostí, zadním pilířem je patní kost. Pokud je „můstek chodidla“ mezi nimi snížený, respektive netvoří oblouk, dochází k fyziologickému oploštění klenutí nohy. O ploché noze mluvíme tehdy, je-li podélná klenba nohy nadměrně snížená nebo vymizelá.

Tip: 
Jednoduchým trikem, jak zjistit, zda má vaše dítě ploché nohy, je udělat mokrý otisk jeho chodidla na zem, případně chodidlo natřít temperovými barvami a otisknout ho na bílý papír. Pokud je otisk bez vnitřního výřezu a vidíte jeho kompletní obrys, vaše podezření se s vysokou pravděpodobností potvrdilo a návštěva lékaře má opodstatnění.


Příčiny ploché nohy

Příčiny vzniku ploché nohy mohou být různé. Stát za nimi mohou například vrozené vady, např. chybný tvar kostí, nestejná délka dolních končetin, poruchy svalů, vaziv a další. Kromě toho mohou být důsledkem úrazů, zlých pohybových návyků, přetěžování chodidel, nadměrné tělesné hmotnosti apod. K častým důvodům vzniku nesprávně klenuté, ploché nohy patří:
  • Umělá chůze – rodiče pomáhají dítěti chodit příliš brzo, v období, kdy na to ještě nemá vyvinutý svalový aparát. Časné nucení do chůze v kombinaci s gravitací se může přenést do deformování pohybového aparátu.
  • Nevhodná obuv – pokud se dítě učí chodit, mělo by mít přiměřenou, dobře tvarovanou a ne tvrdou obuv (boty cca o centimetr větší, ohebná podešev hlavně v prstové části, tvar, který dostatečně fixuje nohy, aby nedocházelo k bočním pohybům paty atd.).

Věděli jste, že...?
Ortopedické vložky do bot jsou doplňkovou léčebnou pomůckou, ale ne řešením. Fungují jako pasivní opora, tedy zabraňují zhoršení už existujícího stupně ploché nohy, ale tento stav neléčí. Podobně jsou na tom i ortopedické boty, které mají úlohu statické opory. Nohy sice fixují, ale samotné svaly nestimulují. Naopak může dojít k jejich ochabování, pokud nedodržujete všeobecné pravidlo – nošení speciálních bot musí střídat gymnastika s chodidlem. Na problematický svalový aparát je vždy nutné poctivé cvičení.

Příznaky versus následky

Pokud chodidlo, respektive jeho příčná a podélná klenba nejsou správně formovány, nekopírují „půdu pod nohami“ a mohou způsobit zdravotní problémy včetně bolesti. Dítě si tak stěžuje na unavené nohy, má pocit, jako by ušlo kilometry, ačkoliv tomu tak není. V některých případech se může objevit i pálení chodidla nebo bolest pod hlavičkami článků prstů. Především však jde o bolest v oblasti kotníků.

Podle toho, zda je noha mírně plochá, to znamená zploštělá jen během zátěže, nebo dosáhla středního stadia ploché nohy, jsou jejím doprovodným jevem i otlaky. Pokud se problém ploché nohy u dětí neřeší, během dospívání a ve vyšším věku se mohou vyskytnout tzv. kladívkové prsty nebo vbočený palec. Při fixní deformitě ploché nohy (poslední, neléčené stadium, kdy už není možná náprava klenby) dochází zároveň k bolesti kolenních a kyčelních kloubů nebo páteře. 

Nenáročné, ale účinné:
Cviky jako kroužení chodidly dovnitř a následně směrem ven, stavění se na špičky, koulení míče plochou chodidla, psaní na papír bosou nohou, zvedání předmětů pomocí nohou (např. hraček), v létě chození naboso v trávě nebo chození po nerovných površích jsou dobrou prevencí, ale i účinným krokem v boji proti plochým nohám. Dětem v léčbě pomáhá, když společně s nimi cvičí celá rodina. Domácí fyzioterapie ve složení „fit máma a fit táta“ může mít na její průběh pozitivní dopad.

Je článek užitečný?

38x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články