Pět důvodů, proč je při cvičení důležité dodržovat pitný režim

Slyšíme o něm všude a víme, že je důležitý. Pravdou ale je, že pitný režim většina z nás opomíjí a nedává svému tělu dostatek tekutin, které potřebuje. Pak dobře nezvládá požadavky, které na něj klademe. U aktivních lidí to platí dvojnásob. Pokud nevíte, proč si dostatečný příjem tekutin pohlídat, přečtěte si pět nejdůležitějších důvodů, díky kterým poběžíte pro skleničku vody bez otálení určitě častěji než doteď.

Pokud bychom tělo přirovnali ke stroji, který potřebuje kvalitní palivo ve formě jídla, pak bychom měli dodat, že potřebuje také kvalitní chladicí kapalinu formou vody. V momentě, kdy tělu nedopřejeme dostatečnou hydrataci, totiž nebude fungovat dobře ani při sebelepším stravovacím a tréninkovém plánu.


1. Lepší výkon

Magický trik, díky kterému můžeme vylepšit svůj (nejenom) sportovní výkon? Dalo by se to tak říct. Charles Poliquion, uznávaný trenér a kouč, jednou dokonce řekl, že právě „hydratace je největším determinátorem síly“. 

Dostatečný, u sportovců tedy ve většině případů zvýšený příjem tekutin při sportovním výkonu a po něm pomáhá chránit svalové bílkoviny před nadbytečným rozpadem a jde ruku v ruce s plnohodnotným využitím živin ze stravy, které tělo obratem použije pro zefektivnění samotného výkonu. 

2. Regulace tělesné teploty

Všichni víme, co se stane, když se při sportu nebo jakékoliv jiné aktivitě začneme potit. Na povrchu naší kůže se zjednodušeně řečeno objeví pot, který není ničím jiným než mechanismem pro regulaci teploty. Cílem je předejít přehřátí.

Voda reguluje vnitřní teplotu těla v závislosti na externí teplotě. Aby mohl být tento proces efektivní po všech stránkách, tělo potřebuje mít dostatečnou zásobu, na kterou bychom měli dbát nejenom při sportu, ale i před ním a po něm. 

3. Ochrana před dehydratací

Dehydratace je logickým, ale přesto často opomíjeným důsledkem nedostatečného příjmu tekutin. Při zvýšené fyzické námaze je snadné dostat se do fáze, kdy tělo ztratí více vody, než se může na první pohled zdát, což může nést vážné následky včetně bolesti hlavy, vysokého srdečního tepu, vyčerpanosti nebo úpalu. Nic, co bychom jako sportovci vyhledávali.

4. Zmírnění bolesti kloubů

Bolest kloubů je neméně častým důsledkem intenzivní sportovní aktivity, se kterým se spousta aktivních sportovců vypořádává. I v tomto případě odvede zvýšený příjem vody svou práci. Chrupavka se totiž sama o sobě z velké části skládá právě z vody, která ji udržuje hydratovanou a flexibilní. 

Dostatečný přísun tekutin se postará o správný oběh krve. Ten zajistí schopnost živin dostat se do potřebných zákoutí všech kloubů. Zároveň z nich pomůže vypudit odpadní produkty, čímž v konečném důsledku zmírní bolest kloubů během a po cvičení.

5. Funkční tělo jako celek

Správná životospráva funguje jako dobře seřízený stroj – jakmile to začne drhnout v jedné části, rozhodí to celou mašinerii. Nedostatek v jedné z částí se dříve nebo později projeví i v ostatních. Jedna z nich je definována právě pitným režimem, který ovlivňuje desítky faktorů od metabolických procesů v těle přes ostatní fyziologické pochody a výkonnost až po schopnost těla fungovat optimálně.

Dbát na pitný režim by mělo být zásadní složkou zdravého přístupu k sobě a svému tělu. Pokud tělu dáme, co si zaslouží, vrátí nám to obratem zpátky.

Je článek užitečný?

3x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.



Související články