Ořechy – které byste si měli pravidelně dopřát?

Ořechy jsou objemově malým, ale zato obsahově cenným zásobníkem tělu prospěšných živin a esenciálních prvků. Nejenom, že jsou nabité zdravými tuky a bílkovinami, ale jejich konzumace zároveň plní i řadu vedlejších funkcí, kvůli kterým bychom je ve svém jídelníčku rozhodně neměli opomíjet. Jak našemu zdraví prospívají konkrétní druhy a které z nich si můžeme s klidným svědomím dopřát na denní bázi?

Doporučení ke konzumaci ořechů jste už určitě slyšeli ze všech stran. Každý druh ořechů se vyznačuje specifickými charakteristikami, odlišným obsahem makroživin i mikroživin, a všechny z nich našemu tělu přinesou jiný užitek. 

Stejně jako u každé jiné potraviny však záleží na množství a na zlatém pravidlu střídmé konzumace. Ani tou sebezdravější potravinou se nesmíme přejídat. Proto dejte pozor na to, aby ořechy netvořily jediný zdroj tuků ve vašem jídelníčku a abyste je nejedli v neomezeném množství zcela bez rozmyslu.

Mandle s vysokým obsahem vlákniny

Mandle bývají mezi prvními druhy, které se většině lidí při slovu „ořechy“ vybaví. Pro svou dostupnost a mírně nasládlou chuť bývají oblíbené i u dětí. Jejich zařazení do stravovacího režimu je skvělou volbou u všech věkových skupin, protože v porovnání s ostatními druhy ořechů obsahují nejvyšší podíl vlákniny. Díky tomu mají pozitivní vliv na zdraví střev a podporují bezproblémové trávení.

Kromě vlákniny se mandle vyznačují vysokým obsahem vitaminu E, riboflavinu a niacinu. Zastoupení těchto prospěšných látek vede k lepší regulaci cholesterolu a krevního cukru. Abyste z jejich konzumace po nutriční stránce vytěžili maximum, dopřejte si je i se slupkou, kterou jsou pokryty.
Zdroj: Juan José Valencia Antía/Unsplash

FAKT:
Věděli jste, že není mandle jako mandle? Existuje více než 30 druhů. Ty, které konzumujeme samostatně a používáme v kuchyni, jsou sladké. Existují ale i hořké odrůdy. Ty se používají například pro výrobu mandlového oleje.

Vlašské ořechy bohaté na antioxidanty

Vlašské ořechy, kterým se dostává vysoké popularity i v našem podnebném pásmu, jsou králem všech ořechů, co se týče obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin. Pokud tedy do svého jídelníčku nezařazujete v dostatečné frekvenci ryby, dejte těmto ořechům šanci. Kromě toho jsou to právě vlašáky, které mají ze všech druhů ořechů nejvyšší obsah blahodárných antioxidantů.

Díky antioxidantům, které naše tělo chrání před buněčným poškozením, srdečními onemocněními, vznikem rakoviny nebo před předčasným stárnutím, jsou vlašské ořechy vhodnou volbou pro celou rodinu. Dopřejte je pro zklidnění nervů sobě, pro vývoj mozku a inteligence svým dětem a pro snížení rizika onemocnění srdce a Alzheimerovy choroby i starším osobám.

FAKT:
Všimli jste si, že tvar vlašských ořechů nápadně připomíná tvar mozku se dvěma hemisférami? Podobnost není náhodná, příroda je totiž ve svém naznačování velmi mocná. Vlašské ořechy mají skutečně pozitivní vliv na zdraví mozku.

Lískové ořechy zdrojem minerálů

Lískové ořechy mají sice stejně jako ostatní příbuzní vysoký obsah tuku, ale vzhledem k tomu, že obsahují převážně mononenasycené mastné kyseliny, budou pro naše tělo přínosem. Pyšní se vysokým množstvím vitaminu E, vápníku, hořčíku, manganu, fosforu a kyseliny listové

Mimo jiné jsou lískové ořechy vychvalovány pro svůj pozitivní vliv na nervovou soustavu. Skutečnost, kterou v dnešní uspěchané době uvítá každý, je, že napomáhají k lepšímu zvládání stresu a zlepšení paměti. Jejich pravidelná konzumace může být dokonce prevencí před stařeckou demencí.

FAKT:
Pokud chcete živiny v ořeších a semínkách probudit namáčením, nezapomeňte, že to u lískových ořechů obvykle dlouho trvá. Je to kvůli tomu, že se nejdříve musejí zbavit enzymových inhibitorů. Namáčení by mělo trvat zhruba sedm hodin.

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.Související články