Odraz k lepší kondici: Fitness trampolína osvěží trénink i mozek

Kdo by se nechtěl na chvíli zbavit tíže? Zabavit se a při tom s lehkostí spálit kalorie, posílit jádro těla a procvičit mozek? Skákání na fitness trampolíně nabízí unikátní formu tréninku, kterou si můžete dopřát z pohodlí domova s minimální výbavou i požadavkem na prostor. Kromě známých pozitiv cvičení přináší specifické zdravotní benefity, které byste možná ani nečekali. Ocení je nejen aktivní sportovci, ale například také senioři.

Skok do fitness

Fitness trampolíny byly specificky navrženy pro potřeby intenzivního osobního tréninku a oproti těm klasickým se vyznačují menším průměrem. Délka jejich odrazové plochy se pohybuje od 100 do 140 cm a pro svou prostorovou nenáročnost představují ideální nástroj pro domácí trénink. Obecně platí, že čím větší průměr, tím větší odraz a také fyzická náročnost. Menší trampolíny jsou vhodné pro začátečníky. Skákací plochu větší rozlohy ocení každý, kdo si rád dá to těla.

Masáž pro imunitu i srdce

Skákání na trampolíně je komplexní fyzická činnost, která vyžaduje zapojení širokého spektra svalů, obzvláště nohou, stehen, břicha a zad. Zároveň představuje nízkodopadovou aktivitu, která udrží tělo v kondici bez nadměrného zatížení kloubů a páteře.
Pružný dopad uvádí do pohybu svaly jiným způsobem než například běh nebo chůze. Cvičení na trampolíně vyžaduje vyšší míru koordinace a flexibility. Aktivuje četné svalové skupiny, a tím zlepšuje cirkulaci krve a lymfy v jinak méně zatížených oblastech.
Lymfatický systém je odpovědný za odbourávání odpadních látek a odvádění toxinů z těla. Chrání tělo před infekcemi, podporuje cirkulaci tekutin v těle a zásadním způsobem ovlivňuje stav našeho imunitního systému. Lymfa na rozdíl od krve, která cirkuluje díky srdci, nemá svou “pumpu”, a její oběh tak závisí na pohybu svalů a cév.
Trénink na trampolíně umožňuje vysokou variabilitu pohybů a zapojení svalů, které zůstávají při jiných druzích cvičení méně aktivní. Tím přispívá k lepšímu oběhu lymfy a efektivnější detoxikaci organismu.
Skákání je také vynikajícím kardiovaskulárním cvičením. Zrychluje tep, rozšiřuje cévy a posiluje činnost srdce stejně jako celého kardiovaskulárního systému.
Nastartuje rovněž metabolismus, a vy tak můžete dát sbohem přebytečným kaloriím. 

Cesta ke zdravým kostem

Z pozitivní zátěže benefitují i další části pohybového aparátu. Při skákání na trampolíně dochází k opakovanému zatížení kostí, což představuje důležitý faktor pro jejich odolnost. Protože kosti reagují na fyzický stres tím, že zvyšují svou hustotu, skákání podporuje tvorbu kostní hmoty a přispívá k prevenci osteoporózy. Kosti se stávají silnější. 
Intenzivní zapojení svalů nohou vede dále k jejich posílení, přispívá k větší síle a podpoře kostní integrity, a snižuje tak riziko pádů a zlomenin.
Do třetice pohyb na trampolíně podporuje produkci vápníku v těle a podílí se na udržení jeho rovnováhy. Vápník je pro zdraví kostí klíčový a jeho správný metabolismus se významně podílí na jejich pevnosti.

Péče o klouby

Zatímco kosti budou při skákání benefitovat z pozitivního zatížení, klouby naopak ocení nižší zátěž. Bolest kloubů patří k častým příčinám omezení našeho pohybu a fyzické aktivity. Odpružený dopad zátěž na klouby minimalizuje. Značně snižuje míru tlaku, kterému klouby vystavují jiné formy cvičení. Trampolína tak představuje jedinečnou variantu intenzivního tréninku i pro lidi s citlivými klouby. 

Přeskočte bolest zad

Sedavý způsob života, špatné držení těla nebo nadměrná fyzická zátěž může vést k bolestem zad. Studie naznačují, že až 80% populace se s nimi někdy potýkalo, a patří k druhé nejčastější příčině vyhledání lékařské pomoci.
Slabé svaly nemají dostatek síly udržet tělo ve správné poloze a jsou často příčinou špatného držení těla a následných bolestí. Posílení zad představuje jednoduchou a přitom velmi efektivní metodu, jak se preventivně bolestem vyvarovat.
Skákání na trampolíně intenzivně zapojuje svaly jádra těla, páteře i bederní oblasti. Zvýšená flexibilita, krevní a lymfatická cirkulace spolu s posílením těchto klíčových svalových skupin vytvářejí pro páteř stabilní oporu. To pomáhá zádům zajistit lepší držení celého těla, snižuje tlak na bederní páteř a předchází napětí a bolestem v této oblasti. 

Mozek v zapojení

Velmi důležitým prvkem pro pohyb na trampolíně je koordinace. Absence pevné půdy pod nohama nutí organismus pohotově reagovat na rychlé změny polohy, což vyžaduje intenzivní zapojení neurosystému. Rozvíjí se celková flexibilita a stabilita těla. Díky aktivaci různých částí mozku má proto trénink na trampolíně kromě kýženého fitness účinku také jedinečný vliv na náš nervový systém. Posiluje nervové spoje, zlepšuje mozkovou plasticitu a podporuje činnost kognitivních funkcí, včetně pozornosti, paměti a rychlosti reakcí. Představuje tak jednu z metod, jak snížit riziko kognitivního úpadku a s ním spojených onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba. 

Větší plocha, vyšší zátěž: Přizpůsobte výběr vašim potřebám 

Náročnost tréninku můžete ovlivnit velikostí trampolíny. Menší průměr skákací plochy (kolem 100 cm) znamená i menší zátěž na koordinaci a stabilitu, a bude tak vhodnou volbou i pro začátečníky. Větší modely s průměrem od 120 do 140 cm pak ocení zejména sportovci a ti, kteří touží zmaximalizovat intenzitu svého tréninku. 
Volit můžete mezi variantou s nebo bez podpůrného madla. Madla disponují zabudovanou měřící jednotkou, která spočítá například počet skoků, čas nebo přibližné množství spálených kalorií. Madla jsou jednoduše odnímatelná, a představují tak další možnost přizpůsobení tréninku vašim individuálním potřebám.

Aktivita bez hranic pro sportovce i seniory

Cvičení na fitness trampolíně v sobě jedinečným způsobem spojuje výhody intenzivního tréninku, nízké vstupní náročnosti, zábavy a komplexní škály pozitivních účinků na fyzické i mentální zdraví. Díky své variabilitě a flexibilitě představuje trampolína ideální nástroj pro pokročilý trénink i nenáročné kondiční cvičení, a to z pohodlí domova. Mnoho aspektů ocení nejen sportovci a vysoce aktivní lidé, ale také například senioři, pro které mohou jiné fyzické aktivity představovat výzvu. Patří mezi ně například podpora hustoty kostí, svalová flexibilita, nízké zatížení kloubů a páteře i pozitivní efekt na kognitivní funkce.    

Zábava pro všechny

Skákání na trampolíně je zábavná cesta ke zlepšení kondice a představuje aktivitu vhodnou pro celou rodinu. Umožňuje pohyb, který si není těžké zamilovat, a nabízí mnoho možností vyžití. Kromě modelů určených zejména pro fitness cvičení můžete vybírat také z nabídky venkovních trampolín vhodných i pro děti či větší množství lidí. Lákavou možností pro příznivé dny jsou například velké trampolíny s ochrannou sítí, které rozveselí a protáhnou nejen děti, ale i dospělé.  

Je článek užitečný?

0x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články

Související kategorie