Objevte 5 způsobů, jak zrychlit metabolismus

Slova o zpomaleném metabolismu jsou hrozbou ve slovníku každého z nás. Rychlé a efektivní spalování bychom chtěli všichni. Občas se nám ale do cesty staví protest vlastního těla, které nám dává jasně najevo, že spolupracovat nebude. Naštěstí existují způsoby, jak svůj metabolismus popohnat a ukázat mu, že jeho pomalé reakce tolerovat nehodláme.

Zdravý metabolismus je současně také znakem zdravého těla. Metabolismus neboli souhrn všech látkových přeměn našeho těla je tvořen řadou chemických reakcí. Jeho rychlost ovlivňují desítky faktorů od vrozených předpokladů až po aspekty životosprávy založené na našich denních rozhodnutích, které máme plně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat na 5 způsobů, prostřednictvím kterých můžeme rychlost svého metabolismu posunout směrem vzhůru.
 

1. Dejte šanci silovému tréninku

Čím větší zastoupení aktivní svalové hmoty, tím rychlejší spalování i v klidovém režimu. Přesně to je důvodem, proč se metabolismus zpomaluje s rostoucím věkem. Tělo množství svalů s věkem přirozeně snižuje, čehož důsledkem je omezená schopnost efektivně spalovat tuk. 

Ne nadarmo se říká, že právě svaly stojí za úspěchem kvalitně fungujícího metabolismu. Právě proto by mělo být v našem zájmu svalovou hmotu nejenom udržovat, ale také budovat a její růst neustále stimulovat. Pokud se chcete vyvarovat přirozeného úbytku způsobeného nedostatečnou aktivitou, zaměřte svou pozornost na silový trénink, díky kterému svalový nárůst podpoříte. Řešením může být klasické posilování, využití váhy vlastního těla, nebo alespoň zapojení činek a expandérů v domácím prostředí.
 Cvičení s expandérem. Zdroj: Insportline

2. Navyšte pitný režim

Adekvátní příjem tekutin podává pomocnou ruku většině žádoucím procesům v těle. Pravdou je, že jeho navýšením uděláte chybu opravdu jen málokdy. Voda sice nemá na rychlost metabolismu přímý vliv, ale zato působí na spoustu tělesných procesů, které v konečném důsledku stupeň rychlosti metabolismu v pozitivním slova smyslu podpoří.

V momentě, kdy navýšíte svůj příjem tekutin, zrychlí vaše tělo regeneraci svalů a zmírní pocit únavy. To jednak napomůže udržování životaschopnosti svalové hmoty, která je řídící jednotkou v otázce spalování, a jednak obnoví schopnost podávat lepší výkon. To v závěru opět povede ke schopnosti efektivněji a účinněji spalovat tuky.

3. Jezte dostatek bílkovin

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem těla a esenciální makroživinou, která má mimo jiné na starosti i obnovu a výstavbu tělesných tkání, tedy uchovávání a tvorbu svalů. Při dostatečném příjmu bílkovin nebudete ztrácet svaly, podpoříte potenciál jejich nárůstu, a tělu tak obratem zajistíte vhodnější podmínky pro rychlejší spalování. 

Mimo výše zmíněné benefity mají bílkoviny ze všech makroživin nejvyšší termický efekt. Ten představuje množství energie, která je potřebná na zpracování přijatých živin po jejich konzumaci. Zatímco u tuků se termický efekt pohybuje mezi 1–3 % a u sacharidů 5–10 %, bílkoviny dosahují až 15–30 %. Díky potřebě této energie se určité procento „ztratí“ při procesu metabolického zpracování, aniž by se po bezprostředním přijetí potravy ukládalo.

Dbejte na to, aby byly bílkoviny součástí každého jídla, které během svého dne přijmete. Mezi zdroje bílkovin patří například maso, ryby, rostlinné alternativy masa, vejce, sýry a mléčné výrobky nebo luštěniny.

4. Pijte kávu a zelený čaj

Jak bylo zmíněno, bezprostředním předpokladem úspěchu je dostatečný pitný režim, který by měla tvořit především čistá voda. Kromě té ale není na škodu zařadit do svého dne také kávu a zelený čaj, které se pyšní spoustou benefitů ve spojitosti se zrychlením spalování.

Kofein obsažený v kávě (i tein v zeleném čaji) je jedním z nejdiskutovanějších stimulantů a spalovačů vůbec. Podporou aktivity a navýšením energetického výdeje zrychluje metabolismus, dokáže nabudit a zvyšuje výkon, díky kterému je spalování opět efektivnější.

5. Konzumujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou klíčovou složkou v jídelníčku každého aktivního člověka, kterému není jeho zdraví lhostejné. Mimo dlouhou řadu funkcí, které v těle zastávají, mají na starosti i aktivizaci enzymů, které obstarávají spalování tuků. Kromě toho jejich adekvátní příjem také organismu pomáhá lépe identifikovat skutečné pocity hladu a sytosti, díky čemuž nedochází k přejídání. 

Mezi vhodné zdroje omega-3 mastných kyselin patří ryby, semínka a ořechy. Pokud víte, že nejste schopni vytěžit adekvátní množství prostřednictvím jídelníčku, není v tomto případě na škodu zvážit suplementaci formou kvalitních doplňků stravy.

Je článek užitečný?

1x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.



Související články