Nebojte se histaminové intolerance

Potvrzená diagnóza histaminové intolerance s sebou nese nutnost zaměřit se na váš stravovací režim od základů a věnovat zvýšenou pozornost výběru potravin, které se v jídelníčku objevují.

Přestože se nízkohistaminová dieta pojí s eliminací určitých potravin, ve své podstatě jde o přirozený přechod ke zdravému stravování, jehož správné porozumění v konečném důsledku žádné markantní omezení znamenat nemusí. Jak s histaminovou intolerancí pracovat, aniž bychom měli pocit, že o něco přicházíme?


Potraviny, které mají červenou

Histamin je jakožto hormon a neurotransmiter přirozenou součástí živých organismů. Kromě toho se ve vyšších koncentracích vyskytuje v potravinách, jejichž konzumace by za standardních podmínek nepředstavovala problém, ale kvůli intoleranci je nutné se jich vyvarovat. Základem nízkohistaminové diety je tedy eliminovat potraviny, které obsahují vysoké množství histaminu, stejně jako ty, které by jeho uvolňování ve vyšší míře způsobily.

Mezi nejběžnější potraviny, které patří do kategorie „zakázaných“, obecně spadají fermentované a konzervované potraviny, velká část mléčných výrobků, které procesem fermentace prošly, zrající sýry, alkohol, energetické nápoje, ochucené nápoje, káva, průmyslově zpracované potraviny a sladkosti, uzeniny, rajčata a výrobky z nich, většina citrusů, jahody, ananas nebo čokoláda. Výčet potravin, které by měly být omezeny nebo zcela eliminovány, by mohl pokračovat a okrajově se dotýkat dalších kategorií, ale stejně jako u všeho ve výživě i zde platí, že je nutné dát na reakce vlastního těla. Míru intolerance a případnou (ne)snášenlivost konkrétních potravin je potřeba odvozovat od individuálních potřeb nebo na základě konzultace s odborníkem. 


Dobrá zpráva je, že i když mnohé ze svého jídelníčku vyloučíme, zbývá spousta potravin, které povolené jsou. A z těch se dá vytvořit pestrý a chutný jídelníček plný potřebných živin bez pocitu omezování. Nefermentované mléčné výrobky, čerstvé sýry, smetana, čerstvé maso, vejce a spolu s tím řada dalších základních a přirozených potravin – to vše spadá do škatulky povolených zdrojů, které odpovídají nejenom parametrům snášenlivosti, ale také potenciálu poskytnout základy kvalitnímu stravovacímu režimu.

Omezení histaminu a zdravý životní styl

Ve jménu zdravého životního stylu a fitness aktivit, jejichž primárním cílem je poskytovat tělu ty nejlepší možné podmínky, není potřeba se obávat komplikací ani při diagnostikované histaminové intoleranci. Za předpokladu dodržení základních pravidel nízkohistaminové diety nemusí specifická volba potravin ani zdaleka představovat zásah do životního stylu jednotlivce, natož celé rodiny. 

Protože se množství histaminu v potravinách zvyšuje při skladování a specifických technologických procesech, je základním předpokladem úspěchu konzumace co nejčerstvějších potravin. Průmyslově zpracované, konzervované a opětovně ohřívané potraviny v tomto případě nemají šanci a jejich zařazování do jídelníčku pro osoby s histaminovou intolerancí nepřichází v úvahu. To je ale samo o sobě impulzem k návratu ke konzumaci přirozených a kvalitních potravin, z jejichž zvýšené přítomnosti ve stravovacím režimu bude těžit benefity každý. 


Kromě pravidla upřednostňování čerstvých potravin platí, že bychom se měli vyhýbat konzervačním látkám, předpřipraveným pokrmům a potravinám, které zůstaly po delší dobu mimo chladničku. Takové indicie vedou k tomu, že nejlepší kontrolu nad příjmem vhodné formy živin získáme, pokud si jídlo budeme připravovat primárně doma. Tak budeme vědět, co naše pokrmy obsahují a jakým způsobem byly zpracovány. Ve výsledku jde tedy o návrat k přirozeným a nutričně plnohodnotným zdrojům potravin, jejichž správné kombinace zaručí nejenom naši subjektivní chuťovou spokojenost, ale také splnění podmínek nízkohistaminové diety.

Je článek užitečný?

2x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.



Související články