Jste stále hladoví? 5 způsobů, jak zabránit přejídání

Znáte ten nepříjemný pocit, který se nedá racionálně nazvat hladem, ale nedá jen tak pokoj, dokud chutě neuspokojíte? Vyvážený stravovací režim, který obsahuje dostatek všech důležitých živin, by k takovému pocitu vést neměl.

Pojďme se společně podívat na několik způsobů, jakými můžete předejít hladu dřív, než vás zaskočí v tu nejméně vhodnou chvíli.


1. Odpovídající energetický příjem

Základem nastolení rovnováhy mezi signály hladu a sytosti je zajistit adekvátní energetický příjem, který odpovídá našemu životnímu stylu, cílům i individuálním potřebám. Spousta lidí má při zaměření na zdravou výživu tendenci svůj příjem podhodnocovat, což vede k restrikci nebo deficitu nejenom kalorií, ale i důležitých živin. Pravidlo „méně je více“ ve výživě v tomto ohledu neplatí a strategickým řešením tak často bývá navýšit svůj energetický příjem už od základů, aby se potenciálně přicházející chutě ani neměly důvod ozývat.

2. Dostatek bílkovin

Bílkoviny mají vysoký sytící efekt – jejich zastoupení v jídelníčku je proto zcela klíčové k vyššímu pocitu nasycení. Ze stejného důvodu může jejich zvýšený, avšak stále rozumný příjem zabránit tendenci přejídání a potřebám sahat po nutričně nevhodných potravinách s prázdnou energií.
 

3. Vláknina a zdravé tuky v jídelníčku

Pokud jsou tu kromě bílkovin ještě jiné složky výživy, které mají potenciál navodit vyšší pocit sytosti, pak je to opěvovaná vláknina a tuky. Vláknina je charakteristická tím, že zpomaluje vstřebávání ostatních živin a násobí tak subjektivní pocit sytosti. Tuky se zase vyznačují delší dobou trávení. 

4. Pitný režim

Ne nadarmo se říká, že hlad bývá jen převlečená žízeň. Nedostatečný pitný režim je často skutečně tím primárním důvodem, proč přicházejí neopodstatněné chutě. Zvýšený příjem tekutin reguluje nejenom metabolické procesy v těle, ale vede také k lepšímu vnímání skutečného pocitu hladu a rozlišování toho, co už je za jeho hranicí.
 

5. Nevědomé jedení

Jestliže pravidelně jíte ve spěchu, stresu a s myšlenkami na všechno, jen ne na to, co máte na svém talíři, potom si taková forma stravování může vybrat svou daň. Tělo ani hlava kolikrát nemají šanci postřehnout, co už jste snědli a co ne, což je v konečném důsledku cestou ke zvýšeným chutím během dne. Zaměřit se na vědomé jedení a konzumovat své jídlo v klidu je proto důležitým krokem v boji proti přejídání se.

Je článek užitečný?

17x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.



Související články