Jaký longboard je nejvhodnější právě pro vás?

Bezesporu jde o obrovský trend v oblasti skateboardingu, který osloví každého adrenalinového nadšence se zálibou v rychlé jízdě. Na trhu se můžeme setkat s celou řadou longboardů, které se odlišují svými vlastnostmi.

Už samotný název „longboard“ napovídá, že je charakteristický právě svou dlouhou deskou – měří kolem jednoho metru. Ne všechny longboardy ale mají stejnou desku. Právě tvar rozhoduje, pro jaký typ jízdy se deska hodí, a my vám poradíme, jaký typ, tvar i délku longboardu zvolit.

Typy longboardů

Dříve než si začnete vybírat longboard, je nutné si uvědomit, jak často a kde budete nejčastěji jezdit. Z tohoto důvodu dělíme longboardy podle tvaru na 4 druhy, které se od sebe mírně liší, ale mají vliv na terén, po němž budete jezdit.

Pintail (město)

Nejoblíbenějším typem longboardu se stala bezpochyby rovná deska ve tvaru kapky. Pro svou jednoduchou ovladatelnost je vhodný zejména pro začátečníky. Pokud trávíte čas převážně ve městě, pak je pro vás pintail longboard ideální.

Cruiser (město/park)

Longboardy nazývané cruiser cílí na pokročilejší jezdce, kteří chtějí brázdit ulicemi města, ale zároveň zavítají i do parku či na nějakou U-rampu. Tvarem se více podobají skateboardu, díky čemuž na něm lze provádět většinu podobných triků. Vyšší hmotnost a rozměry však vyžadují větší schopnosti a sílu jezdce.

Hybridní (silnice/park)

Charakteristickým rysem hybridních longboardů je montování trucků způsobem drop-through, kde jsou trucky montovány na horní část desky. Kolečka jsou blíže u desky a výřezy zabraňují kontaktu koleček s deskou. Díky tomu je board za jízdy stabilnější. Hybridní longboardy bývají i o něco kratší, proto je možné s nimi provádět různé triky při sjezdech, ale i ve skateparcích. Hybridní desky jsou vhodné na downhill, freeride či carving. 

Drop-through (kopce, silnice)

Desky s názvem drop-through jsou jasnou volbou pro milovníky adrenalinu a zkušené jezdce. Stejně jako u hybridních longboardů jsou i u nich trucky namontované ze shora. Navíc mají speciální tvarování, kde je prostředek desky níže než místo uchycení trucků. Díky tomu mají longboardy snížené těžiště, což umožňuje dosáhnout velké přilnavosti ve vysokých rychlostech. Drop-through longboardy jsou vhodné pro downhill či freeride.

Velikost desky

Máte vybráno místo jízdy. Vybrali jste si už i typ desky? Je důležitá i její samotná velikost. Zde však platí jednoduché pravidlo. Čím je deska menší a vyšší, tím je obratnější. Naopak delší a nižší konstrukce jsou rychlejší, hůře ovladatelné a vhodnější spíše pro zkušenější jezdce.

Naše doporučení

  • Do města a na pomalejší jízdu doporučujeme longboardy s délkou desky 71 cm a více (28“+). Takto krátké longboardy oceníte při překonávání překážek, jako jsou patníky, díry na silnici či jiné nerovnosti, a samozřejmě také v parcích na U-rampách.
  • Pro downhill a freeride vybírejte spíše delší prkna od 97 cm a více (38“). Pokud budete chtít sjíždět kopce, případně dosáhnout vyšší rychlosti na rovné silnici, jistě oceníte větší délku.
 

Věděli jste, že…?
Longboardy byly vytvořeny za účelem rychlé jízdy po asfaltových silnicích a měly simulovat něco jako „surfing na souši“. Při jízdě totiž děláte stejný pohyb jako při surfování na vlnách.

Je článek užitečný?

4x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články