Jak zůstat fit i po padesátce

Nikdy není pozdě začít se věnovat sám sobě. Ve skutečnosti jsou právě padesáté narozeniny tím správným časem, kdy byste měli přehodnotit svůj životní styl a věnovat zvýšenou pozornost svojí kondici. Cvičení totiž v tomto věku není jen o tom vypadat lépe, je to především o udržení vaší pohyblivosti i zdraví pro další desetiletí. Tady je několik tipů, jak se udržet fit i ve středním věku.

1. Změňte svůj pohled na cvičení.

Pokud si cvičení představujete pouze jako vysoce energické, náročné a silové cviky a úkony, možná vás představa udržení kondice po padesátce lehce děsí. Podle odborníků však existuje celá řada každodenních aktivit, které mohou některé cviky velmi dobře nahradit. A možná vás překvapí, že mezi ně patří i takové aktivity, jako jsou zahradnické práce, zametání a vysávání, nebo dokonce i tanec. Například pro vylepšení síly a flexibility je skvělý balet, dnes rozšířený i zásluhou fitness barre. Náhradou kardio tréninku pak mohou být například latinskoamerické tance nebo třeba rock‘n‘roll. A navíc – jde o aktivity, do kterých můžete zapojit i svého partnera či partnerku!

2. Skupinové fitness kurzy nebo cvičení doma

Skvělým způsobem, jak získat větší chuť ke cvičení, je přihlásit se do nějaké cvičební skupiny. Díky kontaktu s ostatními cvičícími mohou být skupinové kurzy opravdu motivující. Kromě zdravějšího těla totiž můžete získat i nové přátele, na které se budete hodinu od hodiny těšit. Také se budete moct vzájemně podporovat v úsilí udržovat se fit. Mnoho studií a tělocvičen nabízí bezplatné nebo zlevněné zkušební kurzy; můžete tak snadno zjistit, jaké typy cvičení vám budou vyhovovat nejvíce. 

Pokud se na fitness centrum přece jen necítíte, cvičte v pohodlí domova. Na internetu najdete množství návodů a videí, které vám pomůžou v sestavení cvičebního plánu. Cvičit můžete jak s vlastní vahou těla, tak i s různými fitness pomůckami.

3. Každý krok se počítá

Další jednoduchou věcí, kterou můžete udělat, abyste zůstali fit a měli přehled o svojí pohybové aktivitě a spálených kaloriích, je sledovat své kroky pomocí krokoměru. A existují jednoduché finty, které vám mohou pomoct nějaký ten krok každý den přidat. Například když cestou na nákup záměrně zaparkujete své auto o něco dále od vchodu. A pak samozřejmě existují další osvědčené způsoby, jako je časté venčení pejska nebo vycházka do přírody s přáteli. Mějte na paměti, že podle odborníků by ženy nad 50 let měly ujít 10 000 kroků denně a muži ještě o tisíc kroků více, pokud chtějí mít pod kontrolou svoji váhu a zlepšit si zdraví.

4. Nejen kardio

Kardio cvičení jsou samozřejmě důležitá, není to však to jediné, co vám pomůže zůstat v kondici a zlepšit váš zdravotní stav. Přidejte do své cvičební rutiny také například prvky silového tréninku a sami uvidíte, jak se vám začne čas trávený v tělocvičně zúročovat. Silová cvičení na výdrž vám pomohou zlepšit rovnováhu, zrychlit metabolismus, udržet pevnost kostí, a dokonce snížit sarkopenii, tedy věkem způsobenou ztrátu svalové hmoty.

5. Nezapomínejte na rozcvičku

Rozcvička je stejně důležitá jako samotné cvičení. Zásluhou prohřátí organismu před cvičením totiž spálíte více energie, zvýšíte svůj krevní oběh a dodáte svalům více kyslíku. Dobře provedená rozcvička zvýší teplotu vašeho těla, což umožňuje, aby se svaly a klouby pomalu přizpůsobily vyšší zátěži. To pak současně snižuje riziko zranění. Může se jednat třeba o chůzi na běžeckém pásu, jízdu na rotopedu či pár přeskoků přes švihadlo. Zkrátka všechno, co pomůže vašemu tělu uvolnit se a připravit se na cvičení. 

6. Mluvte o své kondici s lékařem

Pravidelné návštěvy lékařů prospívají vašemu zdraví v každé fázi života. Obzvlášť důležité to však začne být v okamžiku, kdy dosáhnete padesátky. Lékař by vám měl po důkladném vyšetření přesně říct, která cvičení jsou pro vás vhodná a která byste si vzhledem ke svému zdravotnímu stavu měli raději odepřít. 

7. Jezte více rostlinných jídel

Zůstat v kondici znamená zásobovat vaše tělo potravinami, které prospívají zdraví a zvyšují pohodu. Řada výzkumů dokazuje úzkou souvislost mezi rostlinnou stravou a nižším výskytem srdečních chorob, cukrovky druhého typu, a dokonce i některých druhů rakoviny ve srovnání s dietami s vysokým obsahem masa a živočišných tuků. Některé odborné studie dokonce tvrdí, že dodržování diety s vysokým podílem rostlinné stravy může značně snížit riziko srdečního selhání.

8. Omezte sůl

Z pohádek všichni známe, že sůl je nad zlato. A všichni víme, jak těžké je odolat některým slaným pochoutkám, jako jsou brambůrky, tyčinky nebo slané mandle. Má to ovšem háček. Konzumace příliš velkého množství sodíku může vést k vysokému krevnímu tlaku nebo způsobovat zánět v těle. Podle odborníků by maximální denní příjem sodíku u zdravého člověka neměl překročit 2300 miligramů, v případě pacientů s vysokým tlakem je pak tato horní hranice dokonce 1500 miligramů denně. Pokud tedy chcete příjem sodíku snížit, nahraďte slánku na svém jídelním stole nějakým kořením. Je totiž prokázáno, že až 11 % denního příjmu sodíku u dospělého člověka je tvořeno právě dosolováním již hotového pokrmu.

9. Pijte hodně vody

Vaše tělo k fungování vodu potřebuje, stejně jako auto potřebuje benzín, aby se rozjelo. Lidské tělo je tvořeno vodou přibližně z 60 %, a proto musí být po celý den hydratováno. Názory na množství vody, které je nutné denně vypít, se zásadně liší, a záleží také na vaší pohybové aktivitě. Nicméně dostatek tekutin pomáhá vašemu tělu udržovat správnou teplotu, chránit citlivé tkáně, promazávat vaše klouby a pomáhat při trávení. A to jsou přesně věci, které je nutné mít po dosažení padesátky pod kontrolou.

Je článek užitečný?

20x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články