Jak správně používat zátěžovou vestu a proč vlastně

Viděli jste už na někom zátěžovou vestu? Jde o velmi oblíbenou pomůcku používanou při cvičení a trénování. Díky ní se trénink stane mnohem intenzivnějším a rychleji spálíte přebytečný tuk. Tep vám půjde nahoru, plíce i svaly dostanou pořádně zabrat. Tento parádní fitness doplněk vám pomůže spálit více kalorií – rychleji buduje sílu a svalovou hmotu a urychluje také úbytek tuku. Se zátěžovou vestou můžete cvičit dřepy, výpady, shyby, kliky i plank.

Co je zátěžová vesta

Nejčastěji se vyrábí z neoprenu a je vybavena kapsami, v kterých jsou závaží. Váhu je možné regulovat a se zlepšující se kondicí postupně zvyšovat. Cílem zátěžové vesty je zvýšení váhy vlastního těla během cvičení, chůze a dalších pohybových aktivit. Co se týče výkonu, použití dodatečné zátěže během sportování nutí svaly spodní části těla vyvinout více síly vlivem zemské přitažlivosti, což vede ke zlepšení výbušnosti, síly, a tím i efektivity celého tréninku. Zvýšenou zátěž vhodně kompenzují bandáže na zápěstí – zpevní svaly a klouby zápěstí, čímž brání vzniku zranění, nebo poslouží v rámci rekonvalescence.
Z vesty můžete mít mnoho užitku, i když nejste profesionální sportovec. Během každodenních aktivit vykonávaných s dodatečnou vahou dokážete výrazně zrychlit metabolismus a spálit více kalorií. Zátěžová vesta zvyšuje intenzitu aktivit a cviků, které by bez ní byly jednodušší, a je to také jeden z faktorů přispívajících ke zvýšení hustoty kostí. Hmotnosti závaží se pohybují od 1 do zhruba 20 kilogramů.

Nabízíme několik tipů, jak zátěžovou vestu používat

1. Cvičení s vlastní vahou a zátěžovou vestou

Pokud si oblečete zátěžovou vestu, proměníte cviky s vlastní vahou na vyčerpávající silový trénink. Veškerá váha je rovnoměrně rozložena kolem přirozeného těžiště lidského těla, což je mnohem pohodlnější v porovnání například se shyby na hrazdě, při kterých máte kotouče zavěšené na zátěžovém opasku pod sebou. Většina lidí dokáže snést vyšší váhu, pokud je umístěna kolem trupu, oproti tomu, když visí kolem pasu. To samé platí i u dřepů a výpadů, u kterých nejste schopni správně udržet činky nebo kettlebell dostatečně dlouho bez doprovodného nepohodlí, nebo dokonce bolesti.

Tip do života na trénink se zátěžovou vestou:

  • 2 minuty běhu na rozehřátí
  • 20 kliků s vestou
  • 20 dřepů s vestou
  • 20 get-upů s vestou
  • 20 obrácených výpadů s vestou

Sérii těchto 5 cviků zopakujte 4–6x. Takovýto trénink můžete individuálně obměňovat a zařadit do něj i shyby, přítahy, klasické výpady, výpady do stran, plank apod.

2. Chůze a turistika se zátěžovou vestou

Turistika nebo obyčejná chůze se zátěžovou vestou vyvolá silné spalování kalorií a dá zabrat nohám. Z procházky s dětmi po parku, po městě nebo v lese se může díky vestě se zátěží 15–20 kg stát intenzivní trénink. Buďte ale opatrní, pokud chcete se zátěžovou vestou běhat. Pokud se nepoužívá správně, dodatečná váha může mít negativní dopad na techniku běhu a zapříčinit dokonce zranění nohou, kolen, beder nebo zad.

3. Jízda na kole se zátěžovou vestou

Další skvělou strategií je jízda na kole s vestou. Výborných výsledků dosáhnete na trasách se stoupáním a při časté změně pozice ze sedu do stoje a naopak. Ať už používáte klasické kolo, nebo stacionární, váš trénink může vypadat následovně:

  • 1,5 km zahřátí
  • Střídavé stání a sezení – 30 sekund stát, 30 sekund sedět, 10 opakování
  • 5 minut stání
  • 1,5 km jízdy v sedě na maximální výkon
  • 1,5 km dojíždění

4. Posilování se zátěžovou vestou

Mrtvý tah, dřepy, bench press, přitahování velké činky v předklonu – těmto a dalším posilovacím cvikům při jakémkoliv silovém tréninku dodáte zátěžovou vestou intenzitu a zároveň donutíte usilovně pracovat svaly středu těla spolu s posilováním ostatních procvičovaných svalových skupin. Spálíte ještě více kalorií a zabírají i jinak zanedbávané svaly, odpovědné za správné držení horní poloviny těla. Úžasné možnosti, jak využít zátěžovou vestu na maximum je v kombinaci s žebřinami a hrazdou, což vám z vaší domácí posilovny udělá téměř plnohodnotnou náhradu za klasickou posilovnu. Tyto možnosti krásně prezentuje třeba toto video:

Tipy do života:

  • používejte zátěžovou vestu při běžné péči o domácnost,
  • kde všude: během uklízení, práce na zahradě, chůze po schodech a při ostatních pracích v domácnosti můžete s přidaným závažím zhubnout a zlepšit si fyzičku,
  • pokud přidáte i závaží na kotníky, máte hotovou domácí posilovnu.

Je článek užitečný?

28x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články

Související produkty