Jak napomáháme ke stárnutí organismu

Stárnutí je nevyhnutelný a nezvratitelný proces, kterým denně prochází každý z nás. Někdy si ale nevědomky podkopáváme nohy a jdeme mu naproti rychleji, než by bylo nutné. Co (ne)dělat, abychom naše tělo udrželi v dobré kondici co nejdéle?

Na tom, jak náš organismus funguje a jak mladě a zdravě vypadáme, se nemalou mírou podílí naše každodenní návyky. Spoustu z nich máme špatně nastavených, což nás ovlivňuje více, než se na první pohled může zdát. Sami se tak staráme o to, že se mnohé příznaky stárnutí na našem těle projevují dříve, než je nezbytně nutné. Několik příkladů toho, co často podceňujeme a čím si přidáváme roky, si uvedeme níže.

Nedostatek antioxidantů ve stravě

Pro popis jedné ze základních příčin stárnutí bychom si ve stručnosti vystačili se dvěma slovy: volné radikály. Jedná se o toxické částice, které se mimo jiné podílejí právě i na procesu fyziologického stárnutí. Naštěstí ale existuje protiváha v podobě antioxidantů, které jejich vznik dokážou potlačit a které nám mohou pomoci proces stárnutí zpomalit. Přestože si část antioxidantů naše tělo dokáže syntetizovat v játrech samo, je důležité přijímat je ve zvýšeném množství i prostřednictvím stravy. Mezi antioxidanty patří kromě stovek jiných například vitamin C, zinek nebo selen. V bohaté míře se nacházejí především v rostlinných zdrojích, konkrétně v ovoci a zelenině.

Abychom ze stravy udělali svého přítele, musíme dbát na pestrý jídelníček a vyhýbat se výživovým extrémům, krátkodobým nárazovým omezením a neopodstatněné eliminaci esenciálních živin (to je typické například pro „věčně“ dietující lidi). Tělo potřebuje palivo a naším úkolem je dodávat mu ho ve správném množství a správné kvalitě.
 
Zdroj: Brooke Lark/Unsplash

Věděli jste, že?
Za mnohé projevy stárnutí může známá bílkovina kolagen. Přesněji řečeno, její nedostatek. Tělo s přibývajícími roky totiž snižuje jeho produkci, což má za následek oslabování svalstva, šlach, kloubů a kostí, ochabování pokožky atd. Ani v případě této základní stavební hmoty pojivových tkání nejsme úplně nevinně v tom, zda jí máme dostatek, nebo ne. Kromě přirozeného ubývání se o kolagen můžeme obírat například kouřením, nadměrným vystavováním se slunečnímu záření, a samozřejmě i stravou chudou na živiny. Extra důležitou roli přitom hraje vitamin C, který je důležitý pro syntézu kolagenu v těle. Kolagen je možné doplňovat do organismu v podobě živočišných produktů (třeba vývar z kostí), v rostlinné stravě se nenachází.

Zanedbávání fyzické aktivity

Fyzická aktivita a intenzivní sport pro náš organismus představují v jistém slova smyslu určitou formu stresu. To není nutně negativním jevem, protože jde o stres, který v konečném důsledku zvýší schopnost organismu reagovat na náročnější situace. Během fyzické aktivity se obnovují mitochondrie ve svalech, což na krátkodobé i dlouhodobé bázi působí pozitivně v boji proti předčasnému stárnutí. Pravidelná sportovní aktivita také přispívá k lepšímu průtoku krve, příznivě působí na činnost mozku a paměť a pomáhá v boji s psychickou nepohodou. Ti z nás, kteří se přirozenému pohybu a sportu vyhýbají, bohužel podávají pomocnou ruku nejen různým zdravotním komplikacím pramenícím z nedostatku pohybu, ale také snižují schopnost těla být aktivním, vitálním a soběstačným do vysokého věku.

Nekvalitní spánek

Spousta z nás chodí spát pozdě, vstává brzy a ve svém spánkovém režimu má velikou nepravidelnost. Když k tomu přičteme ještě fakt, že dlouho do noci koukáme do monitoru počítače, vyřizujeme zprávy, sledujeme televizi, a kromě toho všeho jdeme spát vystresovaní, není potřeba říkat dvakrát, že si koledujeme o malér. Spánek je zcela zásadní nejenom pro hormonální rovnováhu, která je předpokladem pro spokojený a zdravý život, ale i pro potřebu poskytnout tělu zaslouženou regeneraci. Měli bychom cílit na zhruba sedm až osm hodin denně, eliminovat všechny rušivé vlivy, jako elektronika a světlo, a vytvářet zdravé podmínky ke spánku. K těm se řadí například pravidelné větrání místnosti, teplota ne vyšší než 19 °C nebo vhodná matrace. Kvalitním spánkem bráníte svému organismu, aby se předčasně opotřeboval, a staráte se o jeho bezchybné fungování v každodenním životě.

Je článek užitečný?

3x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.



Související články