Infografika: Železo a jeho přijímání stravou

Minerály tvoří sice jen 4 až 5 % tělesné hmotnosti, pro zdraví jsou však nevyhnutelné. K těmto látkám se řadí i železo, které je nejdůležitější složkou hemoglobinu a slouží (nejen) k přenosu kyslíku do orgánů.

Minerály plní v lidském organismu různé důležité úlohy – jsou potřebné například pro výstavbu kostí a tkání, správné fungování neurosvalové soustavy, účastní se metabolických procesů. Jsou také složkami enzymů, hormonů, vitaminů a regulují rozličné aktivity těla. Tyto anorganické látky se dělí na makroprvky, stopové prvky (sem patří i železo) a ultrastopové prvky. Kromě nich známe ještě i tzv. toxické prvky, ty jsou však pro tělo škodlivé.

Minerály si tělo nedokáže vyrobit samo, proto je potřeba přijímat je ve stravě. Co je charakteristické pro železo, jaké jsou příznaky jeho nedostatku nebo nadbytku v těle, kolik bychom ho denně měli přijmout, v jakých potravinách se nachází? Odpovědi vám přinášíme v infografice.

Je článek užitečný?

3x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články