Infografika: Svaly v lidském těle

V lidském těle se nachází více než 600 svalů. Tvoří přibližně 35 % celkové hmotnosti, u profesionálních kulturistů i více než 50 %. Svalová hmota obsahuje 75 % vody, 24 % organických látek (převládají bílkoviny) a 1 % anorganických látek.

Svaly mají funkci ohýbače (flexor), rozšiřovače (dilatátor), natahovače (extenzor), přitahovače (adduktor), odtahovače (abduktor) nebo svěrače (sfinkter). Tvarově mohou být ploché, kruhovité, vřetenovité, vícehlavé apod. Jsou tvořeny svalovou a vazivovou tkání (aktivní a pasivní složka). Svalová tkáň zajišťuje pohyb těla, viditelný i očím ukrytý.

Kromě svaloviny srdce rozeznáváme 2 druhy svalové tkáně:
  1. Hladká svalovina: Pracuje precizně a vytrvale. Jde totiž o svalovinu vnitřních orgánů. Na starosti má například kontrolu průtoku krve a jejího tlaku nebo regulaci průchodu potravy trávicím traktem. Její napínání a opětovné uvolňování je řízeno látkovými podněty a autonomními nervy – člověk neumí tento proces ovlivnit vlastní vůlí.
  2. Příčně pruhovaná kosterní svalovina: Je hybnou, motorickou složkou pohybového systému. Tento pohyb umíme vědomě kontrolovat a ovládat. Svaly tvoří mikroskopicky tenká a dlouhá vlákna, v kterých se nacházejí myofibrily. Vlákna jsou vazivovou tkání spojena do snopečků a snopců. Výsledkem je samotný sval, který obaluje vazivová blána (ulehčuje vzájemný posun svalů při jejich smršťování) a který na konci přechází do nepružné šlachy, upínající se na kost. Masitá část svalu (svalové bříško) má velkou schopnost kontrakce. Znamená to, že se může zkrátit na třetinu až polovinu své délky, což je důležité pro samotný pohyb, ale také například pro rýsování svalu.

Svalová kontrakce

Základním principem fungování svalů je přeměna chemické energie na mechanickou (kontrakce svalu). K ní dochází pomocí somatosenzorických nervů, nervových impulzů z mozku nebo míchy. Zjednodušeně řečeno, na uskutečnění pohybu je do svalu vyslán signál, aktivuje se tzv. motorický neuron a nervová vlákna ovlivní svalová vlákna. Počet aktivních motorických jednotek se násobí při vykonávání více činností. Dokonce i sval v klidu vytváří napětí, tzv. svalový tonus, aby nedošlo k jeho úplnému ochabnutí.

Hlavní svaly těla

Podle toho, kde v těle se svaly nacházejí, rozlišujeme svaly hlavy, krku, hrudníku, břicha, zad a končetin. Blíže je popisuje následující infografika:


 

Je článek užitečný?

97x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články