Hurá na vodu! Pádlování pro oddych i kondičku

Chystáte se k vodě? Spojte příjemné s užitečným a začněte pádlovat. Ať už se postavíte na paddleboard, sednete do člunu, nebo kajaku, můžete se nejen kochat přírodou a vychutnávat si okolní atmosféru, ale přitom i zlepšovat svou fyzickou kondici. Přestože na posouvání se po vodě využíváte vlastní sílu, námahu v podstatě nevnímáte. Ve velké míře za to může prostředí, v kterém se nacházíte.

Voda a celkově příroda přirozeně uklidňují. Plynulým, klouzavým pohybem po vodní hladině se tak příjemným a zábavným způsobem dostanete do cíle, kterým je fyzické a psychické zdraví. Při pádlování navíc můžete objevovat různá přírodní zákoutí a zároveň trávit čas se známými. Pádlovat totiž nemusíte sami.

Paddleboarding aneb Vyzkoušejte pádlování vestoje

Paddleboarding (označuje se i zkratkou SUP – Stand Up Paddle, tedy pádlování vestoje) získává na oblíbenosti raketovou rychlostí, a to celosvětově. I u nás mu na chuť přichází stále více lidí – ať už aktivních sportovců, nebo těch, kteří rádi tráví letní měsíce u vody. Jde o jednoduchou, ale tréninkově všestrannou aktivitu. Zapojujete při něm téměř všechny svalové partie těla.

Děje se tak z důvodu, že stojíte na paddleboardu (alternativa surfařského prkna) a k pohybu na vodě využíváte dlouhé pádlo. Zabrat dáte nohám, svalům na rukách, posílíte i záda a břicho. Jelikož při paddleboardingu je nutností udržování rovnováhy, trénujete i stabilitu. Pokud mu přenecháte více prostoru ve vašem volném čase, zlepšíte si tak celkovou kondičku. Intenzivní pádlování je náročností podobné běhu, aerobiku nebo cross tréninku a je dokázáno, že snižuje riziko výskytu infarktu a mozkové mrtvice. Pokud se chcete zbavit přebytečných tuků, pak pro vás bude zajímavý i fakt, že během jedné hodiny paddleboardingu spálíte mnohem více kalorií než při běhu nebo cyklistice.
 Paddleboard Aztron Neptun. Zdroj: InSPORTline

TIP: Pokud chcete dostat svou tepovou frekvenci do vyšších hodnot, uspořádejte závody s kamarády. Rekreační trénink tak povýšíte na kardio cvičení.

5x ano pro paddleboarding

Kromě výše zmíněných benefitů se pádlování vyplatí vyzkoušet i z následujících důvodů:
  • Variabilita realizace – pádlovat můžete na přehradě, jezeře, řece, moři, na téměř jakékoliv vodní ploše. Pro začátečníky jsou vhodné klidné vody, pokročilí si mohou vyzkoušet i adrenalinovější zážitek na divokých řekách.
  • Pro všechny věkové kategorie – pádlovat mohou děti i senioři. Jelikož paddleboard je poměrně velkou „plovací deskou“, dítě na ní může sedět, zatímco vy budete v úloze kormidelníka. I z tohoto důvodu je výbornou aktivitou pro rodiny.
  • Nezatěžuje klouby – při pádlování vestoje je zátěž rozložena na celé tělo, proto je velmi malé riziko, že byste si poškodili klouby nebo šlachy. To je zároveň důvod, proč je vhodný i pro sportovce po úrazu a může se využívat jako rekonvalescenční pomůcka.
  • Psychická pohoda – vitamin D získaný ze slunečních paprsků, relax v přírodě, čas strávený se svými blízkými, endorfiny vyplavující se po cvičení – pozitivní vliv na duševní zdraví je zřejmý. Díky pádlování si oddychnete od stresu a načerpáte energii.
  • Nejen sezónní sport – ačkoliv je paddleboarding specifickým letním vodním sportem, realizovat ho můžete i během dalších měsíců v roce. Tehdy je však nutné nepodcenit výběr speciálního oblečení. To umožňuje věnovat se pádlování i v nepříliš příznivém počasí (mrholení, vítr, nižší teploty).
 Dámský neoprenový komplet Aqua Marina Diva, vhodný i do chladnějšího počasí. Zdroj: InSPORTline

Paddleboardy na míru příležitosti i pádlujícímu

Už se vidíte na vodě s pádlem v ruce? A jaká je ta voda? Klidná, nebo s vlnami? Plujete rychle jako o závod, nebo překonáváte dlouhé vzdálenosti a objevujete tajná zákoutí řek? Vašim preferencím je potřeba přizpůsobit i výběr desky určené na paddleboarding. Existuje více druhů desek, jako například závodní desky, desky na klidnou vodu, windsurf desky, desky pro dobrodruhy. Můžete dokonce sáhnout i po speciální jóga desce. Desky se liší svou konstrukcí a vybavením, čímž se přizpůsobují podmínkám, za jakých je chcete používat. Pro ty, které láká více možností, může být vhodná univerzální deska (tzv. allaround deska), která má díky svým proporcím dostatečnou stabilitu pro splav stojatých vod, klidných řek, ale i zvládnutí menších vln.
Paddleboard Jobe Aero z kategorie Allaround a paddleboard Aqua Marina Peace určený pro cvičení jógy. Zdroj: InSPORTline
Kromě toho je potřeba brát do úvahy i další parametry desky, které se podepisují pod plynulou plavbu na vodě. Nosnost a objem musí odpovídat vaší hmotnosti a nákladu, který s sebou chcete mít „na palubě“. Délka desky určuje její vhodnost na surfování, závody, cestování, resp. účel použití. Šířka se zas odráží na stabilitě. Všeobecně platí, že čím širší paddleboard, tím stabilnější. Odolnost vůči poškození a skladnost jsou charakteristickými znaky pro nafukovací paddleboardy, lehčí plavba po vodě pro pevné paddleboardy.
Nafukovací paddleboard Jobe Aero SUP Neva a pevný paddleboard Aquatone Wave. Zdroj: InSPORTline

Směle do toho!

Paddleboarding patří k zábavným a zároveň relativně nenáročným sportům. Nemusíte nutně absolvovat tréninkové kurzy, ovládat paddleboard se naučíte za několik dní i sami nebo pomocí návodů z internetu. Průměrně zručným sportovcům stačí na zvládnutí paddleboardingu pár hodin.

Pokud vás tedy tento sport láká, jen směle do toho. Zároveň však nezapomínejte na svou bezpečnost. Na sobě mějte vždy plovací vestu (na divoké vodě i helmu), na vodu se vždy vydávejte ve společnosti alespoň jedné další osoby a berte do úvahy místní podmínky a případná rizika (příliv a odliv, vodní víry, proudy, předpověď počasí). Nepřeceňujte své síly a náročnost „terénu“ zvyšujte úměrně tomu, jak roste vaše kondice a zkušenosti s tímto krásným sportem.
 
 Zdroj: InSPORTline

Mohlo by vás také zajímat:

Je článek užitečný?

78x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články