Gymnastický míč – který je ten správný a jak ho používat

Před několika roky zažily gymnastické míče obrovský boom. I dnes se s nimi ale setkáváme poměrně často. Proč jsou tyto cvičební pomůcky také oblíbené a jak si vybrat ze široké nabídky?

Samotný název „gymnastické míče“ může vyvolat dojem, že se hodí jen ke striktním posilovacím účelům, opak je však pravdou. Gymnastické míče jsou perfektní náhradou například i klasických židlí. Pomáhají fyzioterapeutům dostat pacienty zpět do formy. Momentálně na trhu můžete najít více typů a velikostí. Výběr je už jen a jen na vás.

Velikost gymnastického míče je důležitá. Jak si vybrat tu správnou?

Gymnastické míče jsou vyhotoveny s 5 různými průměry: 45, 55, 65, 75 a 85 cm. Vybírejte hlavně podle vaší výšky nebo výšky osoby, která na míči bude cvičit.

Dětem do 150 cm se doporučuje hlavně nejmenší velikost (Ø míče 45 cm). Průměr 85 cm ocení muži s výškou 185 cm a více. Velikostní tabulku najdete zde

Během výběru gymnastického míče se však nespoléhejte jen na svou výšku. Navštivte například fitness centrum nebo showroom nějakého obchodu a vyzkoušejte je. Klidně se posaďte na více z nich. Následně si objednejte takovou velikost, která vám sedí nejlépe.

Typy gymnastických míčů 

  • Klasické gymnastické míče jsou bezpochyby nejlevnější a nejsnadněji sehnatelnou alternativou. Hodí se pro univerzální posilování břicha a středu těla, ale i jen tak na sezení, což ocení hlavně lidé se sedavým zaměstnáním.  
  • Pokud ale chcete své gymnastické míče využívat jako židle, na trhu existují speciální typy. Balónová židle vám pomůže přežít dlouhé hodiny v sedavém zaměstnání, aniž byste skončili v nepěkným hrbem a poškozenou krční páteří. Jde o kombinaci křesla s gymnastickým míčem a je vybavena výškově nastavitelnou opěrkou a kolečky. Dá se jednoduše zakomponovat do každé kanceláře.
  • Rozšířené možnosti vám nabídnou gymnastické míče s úchytkami, kterými můžete procvičit i horní svalové partie. 

Benefity gymnastických míčů

Jejich hlavní výhodou je, že vás neustále nutí udržovat rovnováhu. Dokonce i při obyčejném sezení, jelikož zapojují hluboké zádové svaly, které jsou využívány při všech typech sportů, od běhu až po tenis.
Kromě obyčejného sezení můžete gymnastický míč využít i na celou škálu cviků. Pokud chcete procvičit spodní partie těla, stačí si ho dát za záda, opřít o stěnu a udělat několik sérií dřepů. Kromě stehenních svalů a hýždí zapojujete i tělesné jádro (core).
 

Tip do života na závěr: Klasické a stabilní gymnastické míče se pohybují v cenovém rozpětí od 99 do 499 Kč. Vše ale závisí na vašich nárocích. Promyslete si, co potřebujete. Zda hledáte funkční sezení, nebo posilovací pomůcku. Určitě si však vyberete z nabídky gymnastických míčů, které trh nabízí.

Je článek užitečný?

6x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články