Fitness trampolína – ideální pro fyzicky náročné skákání

Zábavná forma hubnutí, dynamické cvičení na formování postavy, zlepšení kondice – skákání na fitness trampolíně přináší více než odreagování se od starostí všedního dne. Jaké benefity pramení z pravidelného cvičení a čeho si všímat při výběru fitness trampolíny?

Dynamika na trampolíně

Skákání je aerobní, ale i zábavné cvičení na malé fitness trampolíně s madlem. Jeho výhodou je kromě jiných i přizpůsobivost pro různé věkové kategorie s bonusem dobrých fyzických výsledků i duševní rovnováhy. Základem jsou různé kombinace pomalých a rychlých skoků, výkopů, dynamických sprintů, balančních a silových cviků, ale i strečinku. To vše v různých stupních náročnosti a intenzity za doprovodu motivační hudby.

Benefity pravidelného cvičení na fitness trampolíně:
 • lepší stabilita, držení těla, koordinace,
 • účinné a poměrně rychlé spalování kalorií,
 • zpevněné tělo (posilujete i hluboké svaly zad),
 • získání lepší kondičky, ale i kvalitnějšího spánku,
 • zlepšení výsledků při dalších cvičeních či trénincích,
 • menší zátěž na klouby, posílení šlach a vaziv,
 • zbavení se únavy (i díky zvýšení buněčné energie),
 • pozitivní vliv na psychiku (daný vyplavováním endorfinů),
 • zvýšení hustoty kostí, preventivní působení vůči osteoporóze,
 • předcházení kardiovaskulárním problémům.

Na fitness trampolíně záleží

Dříve než úspěšně zahájíte boj s nadbytečnými kilogramy, cestu za vyrýsovanější postavou nebo lepší kondicí, pamatujte, že fitness stroje a pomůcky se významně podílejí na průběhu vybrané sportovní aktivity. V tomto případě má hlavní slovo speciální typ trampolíny.

Intenzivní a fyzicky náročnější skákání vyžaduje malou fitness trampolínu. Ta může být bezpružinová nebo pružinová, pro domácí či profi použití. Pokud jsou její součástí pružiny, měly by být z bezpečnostních důvodů překryty. Pokud se chcete do vašich tréninků pustit naplno, je třeba zvolit si model s madlem (držadlem), které je u mnohých cviků nutností. Možnost volby máte i tentokrát – dostupné jsou varianty s velkým nebo malým držadlem.

Při výběru berte do úvahy

Kromě kvality a ceny fitness trampolíny byste svou pozornost měli soustředit i na následující:
 • Velikost – pro cvičení jsou zkonstruovány speciální trampolíny, tzv. mini, ale i v rámci této kategorie se jednotlivé trampolíny mohou velikostně lišit.
 • Nosnost a maximální zatížení – pamatujte, že intenzita tréninku je různorodá a strečink na zahřátí postupně střídá vysoké tempo jednotlivých cviků.
 • Místo používání – pokud neplánujete cvičit výhradně v interiéru, pak vybírejte z trampolín vhodných i na použití venku.
 • Typ – kromě trampolín na domácí nebo profi použití, s pružinami nebo bez nich, si můžete vybrat i skládací trampolínu, která má konstrukci uzpůsobenou na jednoduché uskladnění.
 • Doplňky a bezpečnost – zmiňované držadlo může i nemusí být součástí trampolíny, pro intenzivní trénink ho určitě doporučujeme, ideálně pokud bude výškově nastavitelné. Kromě toho je vhodné kvůli bezpečnosti vybírat trampolíny s odrazovou plochou z neklouzavého a voděodolného materiálu.

Skládací trampolína inSPORTline. Zdroj: Insportline

Věděli jste, že?
NASA doporučuje skákání na trampolíně svým kosmonautům po návratu z vesmíru. Je to z toho důvodu, že během jejich mise dochází k úbytku kostní a svalové hmoty a skákání na trampolíně představuje účinný způsob, jak opět kosti a svaly posílit. Časopis Americké fyziologické společnosti (American Journal of Physiology) na základě nezávislých vědeckých studií potvrdil různé zdravotní benefity takovéhoto cvičení. I proto je často využíváno jako tréninková pomůcka pro zlepšení rovnováhy, např. u lyžařů nebo hokejistů.

Efektivní skákání na trampolíně

Efektivnost spočívá nejen v samotném cvičení a použití vhodné fitness trampolíny, ale i v tom, jak často, jak dlouho a jak zodpovědně se mu věnujete. Všeobecně však platí, že 30 minut intenzivního tréninku na trampolíně se rovná přibližně 30 až 45 minutám běhu v mírně kopcovitém terénu. Za 60 minut intenzivního tréninku můžete spálit cca 1200 až 1500 kalorií.

Pokud skáčete na trampolíně správně, zapojujete svalovou sílu, která se nachází v těžišti těla. Podíl na cvičení mají hlavně svaly dolních končetin, břicha i páteře. Výjimkou nemusí být ani paže, kterým také dáte zabrat; záleží od jednotlivých cviků. Efektem je formování těla, normalizace svalového tonu a zvýšení kondice.

Sólo, nebo skupinová cvičení?

Každému vyhovuje něco jiného. Žádná překvapující informace. Obezřetnost je však na místě. Je třeba mít na paměti, že především kvalitní trampolína a cviky naučené pod trenérským dohledem zajišťují bezpečnost a efektivitu. Podstatou správného cvičení nejsou jakékoliv odrazy na jakékoliv trampolíně, právě naopak. Samozřejmostí by mělo být i to, že konkrétní cviky a jejich následnost jsou předem pečlivě připraveny.


To znamená, že nejsou jen součástí choreografie, která se hodí do rytmu hudby, ale mají svůj význam, který se později projeví v žádaném výsledku. I proto má v tomto směru důležité slovo certifikovaný instruktor. Doporučujeme absolvovat minimálně jedno skupinové cvičení, na kterém si osvojíte správnou techniku. K té patří například to, že při skákání musíte vykonat „zatlačování“ do výpletu trampolíny, a to s fixováním pánve a páteře. Později své cvičení můžete zdokonalovat například prostřednictvím videí zaměřených na cvičení na trampolíně.

Je článek užitečný?

28x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.Související články