Fitness náramky a hodinky pro co nejlepší výkon

Zajímají vás detailně vaše tréninky, pokroky? Chcete mít podrobný přehled o svém zdravotním stavu? Sportovní náramek, případně hodinky jsou pro vás ideálním řešením.

Čeho je důležité si všímat během jejich výběru a jaké funkce reálně potřebujete a chcete sledovat? Pojďme se spolu podívat na fitness náramky a outdoorové fitness hodinky detailněji.

Hlavní funkcí fitness náramku nebo hodinek je především monitorování fyzické aktivity, analýza tělesné kondice a kontrola plnění cílů pohybových aktivit. Většina z nich se dokáže synchronizovat s online aplikací. Umíte si tak prohlížet statistiky, vyhodnocovat pokroky nebo se porovnat s přáteli.

Výkon

Pokud je pro vás důležitá výdrž baterie, kterou budou vaše sportovní náramky nebo hodinky mít, měli byste vědět, že využívají různé zdroje energie. Některé mají knoflíkové či cylindrické baterie, jiné Li-Ion akumulátor, který se dobíjí přes USB. Výdrž baterie je individuální, každý typ ji má jinou a závisí i na způsobu používání zařízení. 

Design & styl

Výhodou fitness náramků je kromě monitorování pohybu, tepu a spánku i jejich malá hmotnost a jednoduché ovládání. V neposlední řadě je také design, díky kterému je fitness náramek často povýšen na módní doplněk. Možnost výměny náramku za jiné barevné nebo materiálové provedení umožňuje většina modelů. Mohou se tak stát dokonale ladícím prvkem k vašemu outfitu. Můžete si vybrat z různých druhů řemínků, např. sportovní ze silikonu, nebo textilní. Výhodou textilních řemínků je jejich elegance a možnost používat je na každodenní nošení. Fitness náramek značky Fitbit v příjemné levandulové barvě sladíte s čímkoliv! Kromě toho, že v balení najdete druhý náhradní řemínek, náramek obsahuje NFC čip na bezkontaktní platby.
Stejně je to i s hodinkami, které navíc mohou mít podobu klasických analogových nebo digitálních hodinek, s hranatým či kruhovým displejem.

Na displeji se zobrazují různé ukazatele:

  • aktuální čas, 
  • datum, 
  • počet kroků, 
  • časovač, 
  • stopky a jiné údaje potřebné při sportu. 
Na výběr je množství zařízení s různými funkcemi. Zvolte si takové, které budou odpovídat vašim potřebám i vkusu a budete je rádi nosit každý den.

Funkce pro každodenní aktivity 

 
  • Krokoměr

Snad nejjednodušší způsob, jak vyhodnocovat aktivitu během dne, je počítání ušlých kroků, které se počítají pomocí GPS nebo akcelerometru.

 

  • Překonaná vzdálenost

Podobně podstatné je vědět i to, jakou vzdálenost jsme překonali při běhání, turistice nebo cyklistice. Vzdálenost se měří stejně – pomocí GPS nebo akcelerometrem.

 

  • Počet zdolaných schodů

Možná jste o tom ani netušili, ale díky zabudovanému výškoměru, který některá zařízení mají, je možné vyhodnotit, kolik schodů jste překonali. I díky této funkci umíte měřit množství vynaložené energie nebo tréninku během dne a plnit tak své fitness cíle.

 

  • Počítání kalorií a spotřeba energie

Jiné zařízení, jiný způsob výpočtu spálených kalorií. A tak má vliv na co nejpřesnější výpočet zadání vašeho pohlaví, věku a váhy. Nejpřesnější je měření na základě tepové frekvence, protože přihlíží k individuálnímu vynaloženému úsilí. Jiná zařízení k tomu mají vlastní vzorce a počítají kalorie tak, že do výpočtu vstupují ušlé kroky, případně i překonané schody.

 

  • Sledování spánku, budík

Vícero náramků a smart hodinek, které mají zabudovaný akcelerometr, umí monitorovat i kvalitu spánku, a to na základě pohybu během noci. Vypočítají délku spánku i jeho kvalitu v závislosti na jednotlivých fázích. Pomáhají při regulaci dýchání (meditace) a je možné je využít na probuzení vibrováním – tzv. tichý budík. Po spárování s mobilním telefonem zobrazují notifikace a umožňují přehrávání hudby. 

 

  • Funkce pro sport

Pravidelně cvičíte/trénujete? Pokročilé funkce fitness hodinek vám pomohou sledovat průběh aktivit, v mnohých případech přispějí i k udržení vaší motivace. Za zmínku stojí například inteligentní hodinky Fitbit, Polar nebo Suunto. V závislosti na sportu si můžete vybrat konkrétní typ, který splní všechny vaše požadavky – na cyklistiku, turistiku, plavání a další outdoorové nebo indoorové aktivity.  

Aby se tyto aktivity staly příjemnějšími, výrobci vybrané modely vybavili kromě jiného asistentem, kterého ovládáte hlasovými příkazy. Postará se o zobrazení počasí, spuštění aplikací, přehrávání písniček apod. Mnozí ocení i funkci inteligentního buzení, která rozpozná optimální čas na ukončení vašeho spánku, stejně jako možnost bezkontaktní platby bez použití platební karty. Uvedené vychytávky slibuje například model Fitbit Versa 2.

 

  • Rychlost

Fitness náramky nebo hodinky s měřením rychlosti (GPS nebo akcelerometrem) přepočítávají, jak rychle se mění vaše pozice. Tato funkce je užitečná hlavně pro běžce nebo cyklisty, kteří se sportu věnují profesionálně nebo trénují na soutěž. Taktéž zabezpečují měření běžeckého indexu VO2 max.

 

  • GPS

I fitness náramky a hodinky s funkcí GPS mohou měřit například rychlost, počet kol a určit vaši přesnou pozici. Voděodolná zařízení určená pro plavce umí odměřit tempo a uplavanou vzdálenost. Je potřeba myslet na to, že GPS pracuje na základě satelitních signálů. Nefunguje v interiéru, kvalita signálu případně může poklesnout během bouřky nebo mezi vysokými budovami či stromy.
 

 

  • Měření srdeční frekvence

Jednoduchý a přitom účinný způsob, jak měřit vaši fyzickou námahu a setrvat v zóně cílové intenzity, je monitorování tepu. Během sportů, jako je bruslení na kolečkových bruslích nebo cyklistika, je zaznamenávání tepu složitější. Pokud chcete odměřit váš tep přesně, je vhodné opatřit si hrudní pás. Monitor může být i v podobě senzoru na prstu nebo zápěstí.

 

  • Univerzálnost 

Věnujete se vícerým druhům sportu nebo se připravujete na triatlon? Na fitness náramky v případě náročných tréninků zapomeňte. Ty vyžadují speciální, propracovanější technologie. Vhodnými adepty jsou například sportovní hodinky Suunto 9 nebo Polar Vantage. Jde o finské značky, které se přizpůsobují vyšším nárokům profesionálních sportovců a nabízejí také nejmodernější funkce pro dlouhodobé monitorování a zlepšení výkonu. I když se orientují především na funkčnost, nezaostávají ani po designové stránce. Součástí jejich sortimentu jsou i modely v luxusním provedení. 

Je článek užitečný?

3x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkční a kondiční trénink a několikanásobný Ironman v triatlonu s více jak 15 letou praxí v oblasti tréninku. Mezi jeho největší úspěchy patří 3 místo na ME v dlouhém triatlonu a účast na MS v Ironmanu na Havaji v roce 2018. Připravil již desítky svých svěřenců na svého prvního Ironmana, od úplných základů redukce tělesné hmotnosti, až po samý vrchol. Specializuje se také na kompenzační cvičení. V rámci funkčního tréninku se orientuje na posilování s vlastní vahou a cvičení s pomůckami. Věnuje se kondiční přípravě sportovních klubů, dětí a mládeže a dlouhodobě spolupracuje se společností inSPORTline na koncepci a samotném natáčení odborných videí o tréninku a jejich produktech.



Související články