Fenomén (ne)zdravých smoothies: Jak na ně správně?

Boom ovocných šťáv, zeleninových detoxikačních koktejlů i všudypřítomných smoothies z nejrůznějších ingrediencí nemohl minout nikoho z nás. Obsahují zdravé suroviny, tváří se zdravě, mají nálepku „zdravé“. Otázkou tedy zůstává – jsou opravdu tak přínosné, jak se prezentují?

Výživa má své zákonitosti, které bychom měli respektovat – ať už se bavíme o kterémkoliv trendu nebo specifickém tématu. Jednou z těch nejdůležitějších je zlaté pravidlo množství. To, že je v našich očích daná potravina zdravá, neznamená, že ji můžeme, natož že bychom ji měli konzumovat neomezeně. 

Je banán zdravý? Ano. Je avokádo zdravé? Ano. Je smoothie z banánu a avokáda zdravé? Ano i ne, může být i nemusí. Přesně tady nastává kámen úrazu. Pokud si totiž představíme, co všechno jde do smoothies z hlediska ingrediencí, pravděpodobně to bude v pořádku. Když se ale podíváme na množství, tak už to ve většině případů nebude tak pozitivní. Drtivá většina smoothies jsou totiž v konečném důsledku kalorické bomby plné fruktózy, které nás po stránce sytosti na delší dobu rozhodně neuspokojí. Tekutá forma pojímá spoustu energie na relativně malý objem a my do sebe nakonec můžeme nevědomky dostat kalorickou hodnotu tří obědů.


Nechápejte mě ale špatně, smoothies finální červenou vlajku zatím nedostávají. Dají se totiž připravit i rozumně, pokud se k tomu postavíme strategicky. Jste-li milovníkem tekutých svačin, začněte s jednoduchým pravidlem: rozmixujte jenom takové množství základních ingrediencí, které byste snědli i v pevném stavu. Zásada „čím víc, tím líp“ tu totiž rozhodně neplatí.

Jaké ingredience do smoothies volit?

Pokud se rozhodnete dát tekutým svačinám s podílem ovoce nebo zeleniny šanci, nepouštějte se jen do bezhlavého mixování všeho, co doma najdete. Klíč k úspěšné volbě vyváženého smoothie tkví v kombinaci živin. Musíte vybrat mix, který vás zasytí víc než jen samotné ovoce se zeleninou, po jejichž vypití byste po chvíli znovu začali pociťovat hlad.

Chybu rozhodně neuděláte přidáním zdroje bílkovin. Ty mají vysoký sytící efekt a ze smoothies udělají plnohodnotnější svačinu. Stačí přidat řecký jogurt, skyr, kefírové mléko nebo třeba proteinový prášek.

Špatnou volbou není ani dodání kvalitního zdroje tuků, díky němuž se zpomalí trávení daného tekutého pokrmu, a vy tak nebudete mít do půl hodinky znovu hlad. Chuťově i nutričně se v tomto případě může novým přídavkem stát například ořechové máslo nebo kokos. 

Smoothie vytvořené z kvalitních ingrediencí čítajících sacharidy, bílkoviny i tuky je opravdu zásadní rozdíl v porovnání se smoothie plným fruktózy a změti zeleniny s ovocem. Dejte první variantě šanci a uvidíte, že trávení, sytost i reakce těla dají změnu najevo v pozitivním slova smyslu. 

Vyzkoušejte náš recept na snídaňové super smoothie z aronie

Budeme potřebovat:

  • 2 hrsti lyofilizované aronie,
  • ½ banánu,
  • ½ jablka,
  • 1 čistý řecký jogurt,
  • 2 ČL sirupu agáve,
  • ½ ČL chia semínek,
  • 4 vlašské ořechy.

Zajímavost:
Aronie kromě toho, že obsahuje velké množství antioxidantů, které jsou známé svými příznivými účinky na zpomalení stárnutí, brání poškození buněk a také snižuje riziko srdečních a degenerativních onemocnění. Zároveň v sobě ukrývá vysoký obsah vitaminů, jako například vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, B9, C a P.

Postup: 

  1. Banán a jablko oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Vložíme do mixéru.
  2. Přidáme aronii, řecký jogurt, agáve, chia semínka a celé vlašské ořechy.
  3. Vše důkladně rozmixujeme v mixéru.
  4. Vynikající husté smoothie můžeme servírovat v misce, nebo přímo vypít. V případě, že bychom ho chtěli řidší, stačí po lžících přidávat vodu podle toho, jakou konzistenci preferujeme. 

Věděli jste, že...? 
Plody bohaté na obsah antioxidantů se nazývají superovoce? Aronie mezi ně rozhodně patří, protože 100 g jejích bobulí obsahuje 3x více antioxidantů než například borůvky. I proto jsme toto smoothie nazvali „super“.

Je článek užitečný?

4x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.



Související články