Elektrokoloběžky jsou mnohem praktičtější, než si myslíte!

Elektřina všude, kam se podíváte. V dnešní době už funguje na elektřinu téměř vše, včetně dopravních prostředků – ať už se jedná o elektromobily, elektrokola, nebo elektroboardy. Mezi nejmladší členy „e-vozítek“ patří také elektrické koloběžky. V minulosti byly vnímány spíše jako „hračka“ pro děti. Doba však pokročila a pro cestování městem se osvědčují jako nejefektivnější dopravní prostředek.

Hlavní výhody elektrokoloběžky

Elektrokoloběžky často srovnáváme s elektrokoly, která byla primárně určena k jízdě po městě. E-kola mají také určité výhody, ale my se zaměříme na ty, které nesou právě elektrokoloběžky.

S elektrokoloběžkou se nejrychleji dostanete přes frekventovaná místa ve městě. V porovnání s elektrokoly se snáz vyhnete lidem a prokličkujete i náročnější úseky. A pokud se rozhodnete, že byste si přece jen chtěli zkrátit cestu městskou hromadnou dopravou, žádný problém! Většinu elektrokoloběžek je možné snadno složit a vzít je s sebou do tramvaje, metra nebo autobusu.

Pokud jste někdy jeli na elektrokole, víte, že i s elektrickou výpomocí musíte šlapat. U elektrokoloběžky je to jiné. Stačí se jednou odrazit a elektromotor dokáže pohánět koloběžku stovky metrů. Cestou do práce se tak nikdy nezpotíte, což oceníte zejména v horkých letních dnech.

Co při výběru sledovat?

Před výběrem elektrokoloběžky je důležité stanovit si, jak často a kam budete jezdit. Podle toho si pak můžete vybrat takovou, která pro vás bude ideální. Je pár základních vlastností, které byste při výběru neměli podcenit.
 
  • Rám – většina elektrokoloběžek disponuje skládacím mechanismem, který oceníte zejména při přenášení či skladování (kufr auta, kancelář, byt). Pokud však víte, že koloběžku nebudete nikam přenášet, bude pro vás vhodnější pevný rám.
 
  • Dojezd – dojezd je individuální záležitost, která se odvíjí od hmotnosti jezdce, stylu jízdy a míry stoupání. Většina koloběžek má dojezd 30–40 km, což je pro městkou jízdu úplně dostačující. Další faktor, který ovlivní dojezd, je baterie. Zde platí jednoduché pravidlo: Čím větší je baterie, tím garantovanější máte větší dojezd.
 
  • Řízení – u většiny koloběžek se můžete setkat s páčkovým systémem (tzv. plynová rukojeť), pomocí kterého zrychlujete a zpomalujete, což je velmi komfortní. Existují však i elektrokoloběžky s gyroskopickým systémem, které fungují na principu přenášení váhy tak, jak to znáte například u elektrických dvoukolek či elektroboardů. Výhoda tkví v plynulejším zrychlování a brždění. Ze začátku vám ovládání možná bude připadat složitější, ale je pouze otázka času, než si na gyroskopické ovládání zvyknete.  
 
  • Brzdný systém – brzdných systémů máme u koloběžek několik. Mezi ty nejběžnější patří nášlapná brzda na zadním blatníku a samozřejmě i čelisťové/kotoučové brzdy, které znáte z jízdních kol. Jak už je zmíněno výše u řízení, na trhu jsou i gyroskopické brzdy, které funguji na principu přenášení váhy. Stačí jen přitáhnout řídítka směrem k sobě a brzdíte.

Rozdělení elektrických koloběžek 

Před koupí elektrokoloběžky je potřeba si uvědomit, k jakému účelu ji budete primárně využívat. Bude sloužit na občasnou jízdu městem? Na pravidelné docházení do práce? Plánujete z ní udělat společníka na delší vycházky? Jednotlivé typy elektrokoloběžek se totiž liší ve svých vlastnostech.

  • Městské elektrokoloběžky: Díky nim je cestování do práce nebo do školy příjemné, rychlé, s benefitem bezstarostného parkování. Ušetřený čas a jednoduché cestování v hustém provozu má na svědomí konstrukce. Disponuje menšími rozměry v porovnání s modely v jiných kategoriích a vyznačuje se i nižší hmotností (do 14 kg). Ta je důsledkem použití menší baterie, jelikož ve městě se počítá s kratším dojezdem. Omezená maximální rychlost v tomto případě není nevýhodou. Jízda ve městě totiž vyžaduje zvýšenou bezpečnost.
 
  • Skládací elektrokoloběžky: V podstatě jsou obměnou elektrických koloběžek do města, charakterizují je stejné výhody. Kromě bezproblémové jízdy v městském provozu přinášejí bonus v podobě relativně pohodlného cestování v hromadné dopravě. Je to kvůli skládacímu rámu, který umožňuje tento dopravní prostředek do určité míry minimalizovat. Jelikož jsou lehce přenositelné, využití najdou i na dovolených (v autě se pro ně také najde místo).
 
  • Elektrokoloběžky s velkými koly: Nazývané také terénní elektrokoloběžky, jsou vybaveny pevným rámem a většími nafukovacími koly pro lepší tlumení nerovnosti terénu. Výlety s nimi budou mít nový rozměr. Z důvodu vyšší výdrže baterie si zážitkovou jízdu můžete prodloužit, přičemž u méně zajímavých úseků vás potěší jejich vyšší maximální rychlost. Díky integrovaným bateriím navíc nepřijdete ani o atraktivní design.

Věděli jste, že…?
Spotřebitel je při používání výrobku plně odpovědný za dodržování právních předpisů pro provoz výrobku na pozemních komunikacích a za dodržování pravidel silničního provozu, zejména pak zákona č. 56/2001 Sb. (o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích) a zákona č. 361/2000 Sb. (o silničním provozu).

Tip do života na závěr: Nezapomínejte na bezpečnost!

  • Rychlost u většiny elektrokoloběžek se pohybuje okolo 10–35 km/h, což je podobná rychlost jako u jízdy na inline bruslích. 
  • S některými modely dosáhnete i 40 km/h, a to už je pořádná rychlost. Proto byste měli nosit přilbu, která vás ochrání před zraněním hlavy.
  • Začátečníkům doporučujeme také chrániče kolen, loktů a dlaní, obzvláště pokud vybíráte model pro vaše děti. S nákupem elektrokoloběžky proto vybírejte rovnou i ochranné pomůcky.

Je článek užitečný?

26x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Team inLIVE

Tým nadšenců, odborníků a produktových specialistů společnosti inSPORTline, kteří svým produktům nejen rozumí, ale zároveň je i sami na vlastní kůži testují a zkouší, co vydrží, protože sport milují a protože chtějí umět svým zákazníkům poradit a doporučit ten nejvhodnější produkt dle jejich potřeb a svých vlastních zkušeností.



Související články