10 hlavních zásad správného stravování

Žijeme ve světě navzájem se vyvracejících informací, výživových extrémů a různých stravovacích směrů. Ty jdou mnohdy proti selskému rozumu a neodpovídají potřebám těla. Pravdou přitom je, že zdravý životní styl není žádná věda a že si ho složitým občas děláme jen my sami.

Každý aktivní sportovec, který pečuje o své zdraví, by neměl zapomínat ani na jídlo, které svému tělu poskytuje, aby mohlo optimálně fungovat. Pokud chceme dosáhnout nejenom lepších výkonů na poli fitness, ale i pevného zdraví, neměli bychom zapomínat na desítku klíčových výživových zásad.


1. Jezte opravdové jídlo

Pokud nám má jídlo poskytnout kvalitní výživu, potřebujeme čerpat ze správných zdrojů. Průmyslově zpracované potraviny, polotovary a produkty, které výčtem složení připomínají sáhodlouhou esej, jsou sice bohaté na energii, zato žalostně chudé na tělu prospěšné živiny. Volte převážně základní a přirozené potraviny, které jsou minimálně (nebo vůbec) průmyslově zpracované. 

2. Dbejte na dostatek bílkovin

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem našeho těla. Pokud sportujeme, měli bychom se na ně soustředit s dvojnásobným důrazem. Myslete na to, abyste měli zdroje bílkovin zařazené ideálně v každém svém jídle, především pak nesmí chybět v předtréninkovém a potréninkovém chodu. Bílkoviny se nacházejí například v mase, mléku a mléčných výrobcích, vejcích, obilninách, luštěninách, ořeších atd.

3. Neopomíjejte tuky

Tuky nejsou tím, co nás dělá tučnými. Tučnými nás dělá příjem vyšší než výdej. Doby, kdy byly strašákem, jsou už naštěstí dávno pryč a dnes už víme, že jsou esenciální živinou, bez které naše tělo fungovat nebude. Tučné ryby, avokádo, ořechy a semínka, kokos, čokoláda, kvalitní oleje – to všechno je nejenom povolené, ale dokonce více než žádoucí.

4. Využívejte strategicky sacharidy

Stejně jako tuky, nejsou ani sacharidy ničím, čemu bychom se měli vyhýbat. V čase okolo tréninku pro nás navíc budou tím nejlepším „palivem“, kterým podpoříme svou výkonnost i regeneraci. Není potřeba vyhýbat se přílohám, pečivu ani ovoci. Takové omezování není v rámci racionálně složeného jídelníčku efektivní a dlouhodobé výsledky neponese. 

5. Dejte zelenou vitaminům, minerálním látkám a stopovým prvkům 

Pokud chcete zajistit dostatečný přísun všech mikronutrientů, hlídejte pestrost svého jídelníčku. Lidé, kteří jedí neustále dokola to stejné, mohou velice snadno sklouznout ke stereotypu, který je o tyto důležité prvky ochudí.

6. Kvalita jídla je důležitá, ale stejně tak i kvantita

Jíst zdravě, vybírat rozumné zdroje potravin a konzumovat nutričně plnohodnotné jídlo je základ. Spolu s tím ale musíme mít jistotu, že svůj energetický příjem nepodhodnocujeme ani nenadhodnocujeme. Pohlídejte si, abyste jedli adekvátně ke svému energetickému výdeji a svým dlouhodobým cílům.

7. Dopřejte tělu pravidelnost

Nenechávejte tělo vyhladovět ani ho nezahlcujte nadměrnými porcemi jídla. Tělo miluje pravidelnost a potřebuje určitou dávku jistoty, aby vědělo, že se nemusí bát žádného strádání. Podle svého režimu a uvážení pohlídejte rovnoměrnou distribuci jídla, aby nedocházelo k žádným jednorázovým extrémům.

8. Zdraví máme jen jedno, neexperimentujte s ním

Hledejte dlouhodobě udržitelný zdravý životní styl, ne krátkodobé extrémy. Drastické diety, limitující alternativní výživové směry a detoxy pusťte rovnou k ledu. 

9. Ovoce a zelenina na denním pořádku

Jestli existuje něco, co by se na našem talíři mělo s jistotou objevit každý den, pak je to ovoce a zelenina. Nejenom, že našemu tělu doplní tolik důležité mikroživiny, ale zároveň poskytnou spoustu vlákniny a dalších blahodárných živin.

10. Zvažte zařazení kvalitních doplňků stravy

Pokud víte, že jsou látky, které ve svém jídelníčku pouhou stravou neobsáhnete, dejte šanci i kvalitní suplementaci. Aktivní sportovci budou k deficitu některých živin náchylnější, proto popřemýšlejte minimálně nad multivitaminovým komplexem.

Je článek užitečný?

13x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.Související články