Čas na dezert bez výčitek!

S vánočními svátky, oslavami nového roku a zimním počasím se nepochybně pojí i nástrahy v podobě sladkého pokušení, které nás obklopuje ze všech stran. Spolu s tím se naše chuť na sladké přirozeně zvyšuje i ve chvílích, kdy bychom ji nečekali. Pokud však víme, jak takové dobrůtky připravovat zdravě, máme vyhráno.

Sladkému se vyhýbat rozhodně nemusíme. V dnešní době už se naštěstí nenabízí žádný pádný důvod, proč bychom si měli sladkou chuť odpírat. Existují totiž stovky alternativ, kterými můžeme nahradit vysokokalorické, tučné nebo ultra průmyslově zpracované potraviny, které automaticky nálepkujeme slovem „nezdravé“. Ať už máte v tuto chvíli na mysli jakýkoliv dezert, věřte, že vhodnou volbou ingrediencí zvládnete připravit zdravější variantu za všech podmínek. 

Mléčné výrobky dokážou kouzla

Určitě mi dáte za pravdu, že základem většiny tradičních dezertů bývají mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku. Smetana, tučné tvarohy, mascarpone a jim podobní pomocníci skvěle chutnají a v rozumném množství se rozhodně nejedná o nic špatného. Tuk není nepřítel, naopak. Jen s ním musíme nakládat chytře a jeho zastoupení ve svém jídelníčku nepřehánět. Obzvlášť pokud se jedná o dezerty.

Pokud se chystáte péct ve větším množství a nebráníte se možnosti odlehčení, nabízí se alternativy, které nemají od původního zdroje daleko. Místo plnotučných výrobků dejte šanci řeckým jogurtům, skyrům (tradiční islandské mléčné výrobky, které se chutí, konzistencí i množstvím obsažených bílkovin podobají jogurtu), ricottě nebo tvarohu s nižším podílem tuku. Za předpokladu, že dezert obsahuje i jiné zdroje tuku (například ořechy, čokoládu nebo olej) se snížení chuťové kvality rozhodně bát nemusíte.

Mouka jako mouka, nebo ne?

To, že konzumace klasické „bílé“ mouky ve vysokém množství nepřináší našemu tělu nic pozitivního, už víme všichni. Proto není na škodu zaměnit ji při přípravě dezertů za alternativní druhy mouk, jejichž zařazení s sebou přináší i další výhody. 

V první řadě se nebojte sáhnout po celozrnných variantách mouk. Celé zrno, jak prozrazuje název, dodá receptu více vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Už jen samotná celozrnná verze pšeničné mouky udělá po nutriční stránce rozdíl. A co teprve taková špaldová mouka se svou jemnou oříškovou chutí, která dostane chuťové pohárky i toho největšího milovníka dezertů?

Pokud se nebojíte experimentovat, nechte dveře otevřené i méně známým alternativním moukám, se kterými se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Mandlová, kokosová, rýžová nebo třeba pohanková. Každá z nich má své kouzlo, chuťově i co se výživové hodnoty týče. 

A jak na pečení bez výčitek? Připravte si s námi borůvkové fit muffiny!


Odepírat si sladké jen proto, že byste měli přibrat nebo si zadělávat na problém se zdravím? Takové předsudky by v dnešní moderní době už opravdu nemusely mít své místo. Vždyť chutné sladkosti si můžete dopřát přímo v pohodlí vašeho domova, a to dokonce během pár minut. Pojďte si s námi připravit chutné borůvkové muffiny z celozrnné mouky.

Suroviny na 12 muffinů:

  • 1 hrnek celozrnné špaldové mouky,
  • 1 hrnek mléka,
  • ¾ hrnku celozrnné pohankové mouky,
  • ¾ hrnku kokosového cukru,
  • ¼ hrnku panenského řepkového oleje,
  • ¼ hrnku mletých lněných semínek,
  • 2 vajíčka,
  • 2 ČL kypřicího prášku do pečiva bez fosfátů,
  • ½ ČL vanilkového lusku,
  • ¼ ČL soli,
  • 1 balení čerstvých borůvek.

Věděli jste, že...? 
Cena špaldy je v porovnání například s pšenicí vyšší i proto, že se pěstuje v souladu se zásadami ekologického hospodářství. Takto pěstované plodiny osvobozují jejich konzumenty od zatížení různými chemickými látkami. 

Postup:

  1. Připravíme si formu na muffiny, do které dáme košíčky – pokud nemáme speciální formu, bude nám stačit i plech, avšak v tomto případě použijeme alespoň 3 košíčky na jeden muffin, aby držely formu.
  2. Ve větší míse si smícháme špaldovou a pohankovou mouku, lněná semínka, kypřicí prášek a sůl. Důkladně promícháme.
  3. Ve střední misce smícháme cukr s olejem, pak přidáme vejce, zamícháme, vložíme vanilkový lusk a zalijeme mlékem.
  4. Vše dobře promícháme a mokrou směs přidáme k moučné. Smícháme hladké těsto, které rovnoměrně rozdělíme do dvanácti košíčků na muffiny.
  5. Pečeme 18 až 22 minut v troubě vyhřáté na 175–180 °C.

TIP: Pokud doma nemáte borůvky, vynikající vitaminové vlastnosti nabídnou i čerstvé brusinky nebo jiné lesní ovoce. 

Přejeme dobrou chuť plnou šťavnatého mlsání!

Pozor: Mnozí si mylně myslí, že špalda je vhodná pro lidi stravující se bezlepkově. Opak je však pravdou, jelikož špalda obsahuje ještě vyšší podíl lepku než běžná pšenice, a proto rozhodně není vhodná pro celiaky.

Je článek užitečný?

3x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyně, nutriční koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svou práci staví na filozofii racionálního přístupu k výživě s důrazem na kvalitu živin, efektivitu a individualitu. O tématech výživy, fitness a zdravé životosprávy nahrává vlastní podcast, který je dostupný na podcastových platformách pod názvem Marketa‘s Vibes.



Související články