5 mýtů o cvičení, kterým možná věříte i vy

Mýtů, polopravd nebo špatně pochopených faktů o cvičení existuje mnoho. Některé jsou již překonány, ale hodně z nich ještě mezi lidmi, kteří se danou problematikou až tak nezabývají, stále koluje. Kterým mýtům možná věříte i vy?

1. Posilování je jen pro muže

Pod pojmem posilování si mnoho lidí stále představuje svalnaté kulturisty, kteří v posilovně funí pod váhou těžkých činek. Silový trénink ale může vypadat i úplně jinak a je vhodný, dokonce přímo žádoucí, i pro něžné pohlaví. Ženy se ho často straní, protože se bojí, že místo hubnutí přiberou a budou velké. Zkrátka se bojí růstu svalů. Silový trénink ale svaly krásně zpevní a vyrýsuje. Svaly navíc přispívají k tomu, aby tělo rychleji spalovalo tuk. Posilování by tedy mělo být součástí každého tréninkového plánu bez ohledu na pohlaví. Silově cvičit jde i bez činek, jen s hmotností svého těla, případně s různými pomůckami (expandéry, zátěže na tělo, závěsné posilovací systémy atd.).

2. Nejlepší na hubnutí je kardio

Tento bod úzce souvisí s bodem číslo jedna. Zatímco silovým tréninkem budujete svaly, kardio aktivity posilují srdce a plíce, budují kondici a vytrvalost, a samozřejmě přispívají i k hubnutí. Neplatí však zásada, že čím více kardia, tím více zhubnete. Kardio je potřeba vykonávat v přiměřené míře a kombinovat ho se silovým tréninkem, případně vsadit na trénink ve vysoké intenzitě, který nastartuje hubnutí mnohem lépe.

3. Nemůžu cvičit nalačno, protože nebudu zvládat

Na cvičení potřebujete energii. To je více než jasné. A tu tělo čerpá hlavně z potravy. Proto si mnozí myslí, že pokud se před tréninkem nenají, negativně to ovlivní jejich výkon. Opak je však pravdou. Pochopitelně to závisí i na typu a délce pohybové aktivity. Na dvouhodinový běh bychom vás hladové neposlali, pokud však cvičíte například ráno a váš trénink není delší než 60 minut, je cvičení nalačno ideální. Váš výkon se zlepší. Tělo totiž nemusí zpracovávat přijatou potravu, a tak máte k dispozici energii, kterou by jinak vynakládalo na trávení. Kromě toho bude vaše tělo rychleji spalovat. Tělo v tomto případě jako zdroj energie nemůže využít cukr, a tak je nuceno využít tuk, čímž se zrychlí odbourávání podkožního tuku.

4. Když cvičím, mohu jíst cokoliv

Bylo by skvělé, kdyby fungovala tato rovnice. Kdyby člověk věděl, že si po hodinovém běhu může dopřát smažený sýr s hranolky a námaha vynaložená při běhu anuluje výživový prohřešek. Bohužel to tak ale není. Ve skutečnosti platí, že kdo cvičí, měl by stravě věnovat zvýšenou pozornost. Jen tak se totiž dostaví požadované výsledky. Tělo vystavěné fyzické námaze má zvýšené požadavky na příjem určitých živin (např. bílkoviny). Ty mu jednak pomáhají regenerovat, jednak se správná či nesprávná životospráva projeví dříve nebo později i na výkonu.

5. Nemá význam cvičit jednou týdně

Každý pohyb je lepší než žádný pohyb. Samozřejmě je lepší, když máte možnost cvičit alespoň 3–4krát týdně, a úplně ideální je hýbat se každý den (alespoň ve formě procházky). Ne každý má však čas a chuť trávit každý den ve fitku. Jsou i tací, co se tam dostanou jen jednou týdně, ale i takové cvičení má smysl. V první řadě si vytváříte návyk na pravidelný pohyb, jehož frekvence se časem může zvýšit. Je větší pravděpodobnost, že se z jednoho tréninku týdně stanou dva, než že se z žádných tréninků týdně stanou dva. Kromě toho si takovou formou alespoň jednou týdně najdete čas pro sebe, kdy vypnete hlavu a vyventilujete stres. Takže ano, i jeden trénink týdně má význam.

Tip: Do fitness centra se Vám rozhodně nechce?
Zřiďte si vlastní fitko nebo domácí posilovnu. Při současné nabídce na trhu určitě nebudete mít problém vybrat si stroje, trenažéry nebo pomůcky, které perfektně zapadnou do vašeho interiéru a umožní vám skvělý trénink i v domácím prostředí.

Zdroj: Insportline

Je článek užitečný?

77x se líbilo

Je nám líto, že se vám článek nelíbil:
Děkujeme. Přidejte si do oblíbených:

Silvia Hadeková

Osobní trenérka, instruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyně. Věnuje se především cvičení s vlastní vahou a má ráda cvičební koncepty, které jsou kromě fyzické stránky zaměřeny i na hledání duševní rovnováhy. Zabývá se nutričním koučinkem, v rámci kterého pomáhá lidem najít cestu, jak zlepšit své stravovací návyky.



Související články